САБ участва в срещата на председателите на секциите в Регион II на МСА
Арх. Георги Бакалов и арх. Любомир Пеловски участваха и в конференция на Националния съюз на архитектите на Украйна на 7 и 8 ноември в Киев.
Въвеждащият доклад на президента на Украинските архитекти Владимир Гусаков е обхванал проблемите, касаещи интеграцията на украинските архитекти в световната архитектурна общност. Той се е спрял подробно и на процесите по създаване на Камара (Палата) на архитектите на Украйна, като подразделение на Съюза и адаптацията на правилата на бъдещата камара към европейските изисквания. Особено внимание е било отделено на въвеждането на международните стандарти в архитектурната практика и приоритетно към архитектурното образование и работата по-бързото приобщаване към тях на младите колеги, съобщават от САБ.
В докладите си арх. Елена Олейник (вицепрезидент на Съюза) и арх. Андрей Кафтанов от Русия (член на съвета на Регион II на МСА) са засегнали два аспекта на сериозната заплаха за архитектурното наследство и отражението й върху устойчивото развитие на територията и градовете.
Докладът на арх. Олейник е обърнал внимание на липсата на ясна грижа за богатото наследство, включително и това, включено в списъка на световните паметници на ЮНЕСКО и дистанцирането на държавните и градски органи от необходимостта да се подготвят и прилагат планове за управление и стриктно да се оконтурират зоните на въздействие, гарантиращи опазването.
Докладът на арх. Кафтанов е засегнал друга важна тема на наследството, свързана с идентификацията на паметниците от недалечното минало, подобно на ДОКОМОМО и спецификата им, характерна за тази част от Източна Европа и времето на съветската ера.
На срещата на президентите на съюзите от регион II на Международния съюз на архитектите доклад за действията, затрудненията и перспективите пред Черноморския регион е изнесъл арх. Георги Бакалов. Той е презентирал възможни теми по направление европейски проекти, свързани с черноморския регион за периода 2014-2020 година, с възможност за бъдеща работа с Черноморското икономическо сътрудничество, както и с общите действия на Черноморски координационен съвет, разписан на срещата в Бургас. Арх. Бакалов е обявил, че се работи по организиране на следваща среща на ФАЧР в Тбилиси с две възможни теми: „Демократичните промени и мястото на архитектите в тези процеси" и „Архитектурното застраховане - практики и възможности за развитие".
След приветствие, поднесено от президента на МСА Албер Дюблер, е била представена всяка присъстваща страна - участник. Подробна информация е дала украинската делегация, която е включвала и проблемите, свързани с придобиването и стопанисването на голям имот в западна Украйна. Последвало е представяне от страна на Турция, в което е била подчертана сложната обстановка в страната и трудностите, възникващи при работата с държавната и общински администрации. Подробни изложения са направили и представителите на Сърбия, Латвия, Русия, Полша, Румъния, Естония, Унгария, Гърция, Ливан, Грузия, Кипър, Беларус.
От българска страна арх. Пеловски е представил накратко част от проблемите на САБ, между които финансирането и участието на съюза като самостоятелен партньор в европейските програми, начините за провеждане на конкурси, колкото и малко да са те, защитата на авторските права и взаимодействие с държавните органи при формиране на правилата за работа по международните стандарти и особено що се отнася до процедурите, свързани със съхраняване на културното наследство. По всички изказвания е взел отношение президентът на МСА и е поощрил осъществяването на сериозна дискусия, казват от САБ.
Проблемите, които са били засегни, може да се групират в три направления.
Първото - работата на архитектите в продължаващата икономическа стагнация и отражението върху професията. Подчертано е било, че изходът трябва да се търси не само в преки контакти с възложителите - държавата, общините и частните такива и в промяна на работата с преките партньори - строителите, но и чрез разгръщане на взаимодействието с хората. Единодушно е било мнението, че трябва да се излезе извън вътрешните на гилдията проблеми.
Второ - да се настоява архитектурата да се подчинява и на други принципи, освен на чисто пазарните, и с това да се допринесе както за съхраняване и осмисляне на наследството, но и за следите, които творбите ще оставят в бъдеще.
Трето - разширяване на полето за достъп до финансиране както от членовете, така и от организационните структури, основно чрез привличане на по-малките бюра и на по-младите колеги и включването им в диалога с възложителите, което без съмнение ще бъде напредък в процесите за връщане на авторитета на професията.