Въведоха нови изисквания за инженерите, извършващи технически контрол

744
Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ще подготви своя Методика за определяне на цените на проектантски услуги.

Управителният съвет на КИИП проведе заседание на 20 юни, на което бяха приети промени и допълнения в раздел ІІ “Оправомощаване на лицата, упражняващи технически контрол на конструктивната част на инвестиционните проекти” на Наредба № 2 за проектантска правоспособност на инженерите, членове на КИИП. В актуализираните текстове на наредбата са отразени както предложения на регионалните колегии, така и предложения от обсъждането на проекта по време на Общото събрание на секция „Конструкции на строителни съоръжения”, провело се на 6 юни. Промените са направени с цел да се повиши качеството на проектиране и контрола, който е в правомощията на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, съгласно Закона за устройство на територията.
Техническият контрол по част конструктивна се упражнява от инженери, вписани в регистъра на КИИП, за всички инвестиционни проекти, за които се изисква издаване на разрешение за строеж. Кандидатите за ТК трябва да са членове на КИИП с ППП и да имат най-малко 12 години стаж като проектанти, като най-малко три от тях през последните пет години (в предишния вариант на наредбата се изискваха 9 години стаж). Други важни изисквания са; да не са собственици или служители във фирми, извършващи дейности “строителство”, “строително предприемачество” или “търговия с недвижими имоти”; да не са служители в органи на администрации със съгласувателни, одобрителни, разрешителни, контролни и други правомощия; да не са допуснали и извършили нарушения на действащите нормативни документи в проектирането за последния тригодишен период и др. УС на КИИП организира работата за създаване и водене на регистър за ТК, като създава централна и регионални комисии за оправомощаване. Ако в предишния текст на раздел ІІ на наредбата се предвиждаше възраженията на кандидатите да бъдат изпращани до Комисията по професионална етика, то сега възраженията срещу отказа за вписване в регистрите, ще се подават до Национален експертен съвет, който е разширен състав на централната комисия. Новост е и срокът за валидност на удостоверението – пет години, преди беше три. Нов орган са и Регионалните експертни съвети (РЕС) към РК. Те ще разглеждат сигнали относно качеството на разработените конструктивни проекти или качеството на упражнения технически контрол, ще взимат отношение при разногласия между проектант, упражняващия ТК и други участници в инвестиционния процес. Смяната на лице, упражняващо ТК по време на инвестиционен процес, се прави след съгласие от РЕС. При несъгласие с решението на РЕС, случаите се отнасят за разглеждане в националния експертен съвет.
По доклад на инж. Любомир Грънчаров, председател на Комисията по регистрите, Управителният съвет одобри предложенията на регионалните колегии за оправомощаване на 299 инженери, от които 182 с пълна проектантска правоспособност и 117 – с ограничена. Общият брой на проектантите с ППП става 8 497. Не бяха удовлетворени няколко молби за вписване в регистъра на проектантите с ППП, защото кандидатите не отговарят на изискванията на ЗКАИИП.
            Задълбочено обсъждане предизвика доклада на зам.-председателя на КИИП инж. Любомир Грънчаров за работата на комисията, изготвяща подобрена редакция на Методиката за определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги в устройственото планиране и инвестиционното проектиране. Ръководството на камарата прецени, че след като Камарата на архитектите в България е направила публикация на Методика, одобрена от тяхното Общо събрание, КИИП също ще подготви и публикува отделно своя Методика. Така стана ясно, че този документ няма да е общ за двете камари.
            По идея на инж. Николай Николов започна подготовката на проект за регламент на Национален конкурс “Инженер-проектант на годината”. Целта е да се популяризира творческия и високо отговорен труд на инженерите и да се стимулират най-добрите постижения в областта на инвестиционното проектиране по специалности.
            Председателят на РК Бургас инж. Душко Опърлаков постави за разглеждане проблема за инженер-проектантите, които не са заплатили членския си внос и вече не са членове на КИИП, но продължават неправомерно да ползват печатите.  Беше решено да бъдат изпратени писма от регионалните колегии на КИИП до всички главни архитекти на общините в страната, със списъци на проектантите, заличени от регистрите на КИИП, за да не бъдат разглеждани проекти, подписани и подпечатани от тях, защото съгласно чл. 7 ал. 8 от ЗКАИИП “Проекти на устройствени схеми и планове и на инвестиционни проекти за изграждане на обекти, които не са подписани и подпечатани от проектанти със съответната проектантска правоспособност, не подлежат на разглеждане, оценяване, съгласуване и одобряване от компетентните органи и за тях не се издава разрешение за строеж.       
            Членовете на Управителния съвет дискутираха и взеха решения във връзка с подготовката на Общото събрание на КИИП, насрочено за 10 ноември тази година. Събранието ще бъде отчетно-изборно за четиригодишния период на мандата на ръководните органи, с финансов отчет за деветте месеца на годината. До 31 август председателите на регионалните колегии трябва да представят график за провеждането на своите общи събрания, а до 10 октомври трябва да приключат събранията на РК. В периода до 1 ноември ще се проведат събранията на осемте национални секции към КИИП.