Въздухонепроницаемостта - за какво ни е тя?
Има ли смисъл да обръщаме внимание на това толкова несъществено на пръв поглед определение - обяснява Светлин Добревски.
Въздухонепроницаемостта е едно понятие, което звучи познато и разбираемо. Всички ние подсъзнателно усещаме неговия смисъл и неговата роля, но някак си не можем да си я обясним и осъзнаем. В крайна сметка, кой говори за това?
Това са само малка част от въпросите, които са ми задавали в началото на курса за „Сертифицирани Дизайнери на Пасивни Къщи", но в края всеки си е тръгвал с ясното съзнание, че въздухонепроницемостта е едно от най-съществените неща, на които трябва да се обърне внимание, когато говорим за енергийна ефективност в проектирането и строителството. И това е съвсем естествено, нещо, за което в повечето страни от Европа не си задават тези въпроси, защото това е част от задължителните критерии при приемането на проектите и обследването на сградите.
За голямо наше съжаление, действащите закони и наредби в Република България, касаещи енергийната ефективност в строителството на нови сгради и реконструкцията на стари подминава тази съществена тема с очудващо пренебрежение... Заради подценяване, неразбиране или невежество? На вас ще оставя да прецените, но така или иначе това трябва да се промени!
Какво представлява въздухонепроницемостта и каква всъщност е нейната роля? Ние оценяваме огромното значение на въдухонепроницаемостта и се възползваме от нейните приемущества в много сфери от живота, без да осъзнаваме това. Ще дам няколко примера от различни сфери.
Когато отиваме зимно време в планината, ние не се колебаем да облечем дебели пуловери и топлещи, промазани якета или шуби, защото знаем, че това ще ни предпази от студа и вятъра в планината. Ако се облечете с някакво непромазано яке, тогава ще усетите как суровият планински вятър пронизва тялото ви. При липса на други налични средства опитни планинари използат най-обикновени вестници, които увиват около тялото си, за да спрат достъпа на студения вятър до тялото им. Всъщност промазаните дрехи и вестниците осигуряват едно и също нещо - въздухонепрроницаемост. Тя ни позволява да запазим топлината, отделена от тялото ни, и възпрепятства бързото охлаждане на дрехите ни от студения напорист вятър.
При отглеждането на земеделски култури се използва една проста и разпространена техника, когато се отглежда разсад или се отгледат култури, с цел по-ранното им съзряване, а именно отглеждане в парници. Парникът представлява една прозрачна въздухонепроницаема преграда, която позволява безпрепятсвеното навлизане на слънчевата радиация и възпрепятства загубата на акумулираната топлина от разсейването й в пространството, причинено от свободното движение на въздушните маси. По този начин, с помощта само на един полиетилен, ние успяваме да повдигнем температурата в парника с няколко градуса, без да използваме никакви други топлинни източници.
Въздухонепроницаемостта в строителството играе съществена роля за съхранението на акумулираната топлина в помещенията и предпазването на сградната конструкция. Ако загубите от инфилтрация и ексфилтрация през сградната обвивка са прекалено големи, ние никога няма да можем да затоплим или охладим една сграда както трябва. Що се отнася за комфорта в този случай... просто трябва да забравим за него. Въздушните течения, проникването на замърсен въздух и частици, шума и неконтролираната влажност на въздуха ще са наши неразделни наематели. Няма да споменавам огромните финансови загуби, които ще търпим, плащайки за отопляне и охлаждане на въздух, който изтича през неуплътнената ни сграда.
Въздухонепроницаемостта на една сграда се проверява с тест с диференциално налягане, който установявакратността на въздухообмена през сградната обвивка и позволява изчисляването на енергийните загуби, дължащи се на инфилтрацията и екфилтрацията. За целта в Европа има действаща методика, която е описана в EN 13829. Този тест е задължителен в много от европейските страни и това е разбираемо - за каква енергийна ефективност може да се говори, ако не може да се докаже дали успяваме да задържим затопления или охладения въздух в помещенията.
Въздухонепроницаемостта е едно мощно средство в ръцете на проектанта, с което той може значително да намали дебелините на изолациите, да осигури нормални условия за работа на вентилационната система, да предпази сградната конструкция и да осигури така желания вътрешен комфорт, без това да коства значителни допълнителни средства. Последствията - комфорт, рентабилност, енергийна ефективност.
Източник: passivehousebg.com
Снимки: hexagon-build.com