Започва реставрацията на крепостта „Цари мали град”
Проектът предвижда северозападната кула да изпълнява функциите на музейна експозиция, а североизточната кула да се използва като посетителска площадка.
Снимка: bulgariatravel.tv
Източната, южната и западната стени на крепостта ще се реставрират частично, като една от кулите ще се възстанови до нивото на покрива. Предвидени за изграждане са и туристически екопътеки около и в археологическия обект.
За да бъде улеснен достъпът на посетителите до крепостта, е планирано изграждането и на панорамно влакче. То ще тръгва от паркинга на музейния комплекс, намиращ се в близост и ще качва посетителите до самите крепостни стени.
Децата ще могат да се забавляват в специално обособен въжен парк.
Възложител на проекта е община Самоков, изпълнител е компанията "Главболгарстрой". Проектът за реставриране на късноантичната крепост е на стойност 5 580 535 лв. и се финансира от Оперативна програма ”Регионално развитие”.
Снимка: bulgariaturism.blogspot.com
Крепостта Цари Мали Град се намира край село Белчин. Самоковско. Стените на крепостта с високите си кули са били измазани с бял хоросан и са се виждали от Витоша и цялото Самоковско поле и са я оприличавали на Цариград, откъдето идва и името (малък Цариград)
Крепостта е съществувала като укрепено селище от ІV до края на VІ век. До този момент археолозите са открили четири кули, 200 м от крепостната стена, проучени са седем сгради от различни периоди - три раннохристиянски църкви и една средновековна църква. Края на крепостта се свързва с едно мощно аварско нашествие в 578 г. при което са унищожени почти всички крепости в района - Пернишката крепост Кракра, Сердика, античния град Германия, Шишманово кале. Номиналите на монетите, открити в крепостта датират от 578 г. от византийския император Юстин II - бронзови фолиси.
Населението в крепостта било основно от траки, което по време на римския период приема римските обичаи, мода, градоустройство, живот и бит. Освен тях при разкопките са намерени данни и предмети за присъствието и на готи със своята специфична култура - фибули, с които си закачат плащовете, накити - пръстени, обици, които са различни от модата, характерна за района. Те са пристигнали от столицата им - крепостта Нове при Свищов. Причината за настаняването им в Цари Мали Град е разумното решение на император Теодосий II, който вижда, че не може да спре нашествието им и разрешава да правят това, което те най-добре умеят - обработката на желязо. Железодобива в Самоковско датира от средата на I-во хилядолетите преди Христа и данни за това са намерени в няколко тракийски обекта открити при изпразването на язовир Искър през 1994 година на миналия век.
В крепостта се намира ранно-християнски култов център. В него са намерени три църкви, изградени една върху друга. Тази, която е консервирана в момента, е от XV век. Тя е построена върху базилика от VI век, която е била построена върху развалините на най-ранната църква в Самоковско от 70-те години на IV век, която е била издигната върху сграда от началото на IV век, която не е била църква - т.е. над 1600 години християнство.
Крепостта е била наречена Свети Спас. Името става модерен топоним по времето на Възраждането. Светец Свети Спас няма и името се отъджествява с Възнесение Господне - 40 дни след Великден. През възраждането много места, където има такива крепости, започват да ги наричат Свети Спас. Хора там са намирали убежища от турските нашественици като са се спасявали в тях.
За дългата и богата история на с. Белчин свидетелстват и останките на голяма крепост Цари Мали Град с параклис, намиращи се на хълма „Свети Спас", където има солидна крепостна стена, изградена от дялани камъни и тухли още от времето на Римската империя. Откритата квадратна кула, монети, луксозна и битова керамика свидетелстват за оживена търговия и култура от 4-5 век.