ПОЗЛАТЯВАНЕ НА КУПОЛИТЕ НА КАТЕДРАЛЕН ХРАМ "Св.Успение Богородично", гр. Варна
Варна , България 2022
ПОЗЛАТЯВАНЕ НА КУПОЛИТЕ НА КАТЕДРАЛЕН ХРАМ "Св.Успение Богородично", гр. Варна
Варна, България 2022
Позлатяването на куполите на православните храмове е много стара традиция .
У нас след освобождението първите позлати са правени на куполите на „Александър Невски“ и Руската църква „Свети Николай“ в гр. София.
Позлатяването на куполите на Църквата във Варна „Успение Богородично“ си има своята история .
Сегашното покритие е направено през 1994 год. от българска фирма по технология, която представлява смесване на алкидна боя, жълт пигмент и златен прах.
Наблюденията за изминалия период от полагането им до днес показват, че този метод с алкидна боя и добавен титанов азид са несполучливи като заместващи познатото класическо позлатяване.
След последно направения ремонт на покритията на куполите и скатовете на покрива бе изминал четвърт век. Налице бяха видими повреди и неблагоприятни последствия от течове.
Можеше да се видят настъпилите множество поражения по покривната конструкция и многогодишното обмокряне на стените. Показателни бяха видимите обрушвания на
мазилките и на част от монолитния градеж особено в най – високите части на храма.
Компрометираните вече покрития от ламарина бяха довели до навлизане на вода под покривния ламаринен слой и мокрене на елементие на носещата дървена конструкция.
От настъпилите течове корнизите също бяха пострадали много сериозно. Многократните напивания с вода, замръзванията през зимата и температурните амплитуди през по – топлите сезони бяха предизвикали образуването на цепнатини , а впоследствие и разрушаване на камъка, който оформя корнизите.
С разработеният проект за подмяна на покритията на куполите и скатовете бе проучено техническото и естетическото състояние на куполите, скатовете и корнизите.
Проектът предвиди демонтаж на ламаринените покрития на куполите и на скатните повърхности.
По време на предпроектните и проектните проучвания бяха огледани и обследвани всички елементи, които формират покривите на куполите и на самата сграда на храма.
След ремонта и възстановяването на всички повреди по конструкцията, която носи скелета на покрива и формиращите покривните повърхности обшивки от дъски, се извърши импрегнация на дървените елементи за съхраняване дълготрайносста на материала. Направи се и обработка с подходящ слой, който да гарантира нормативната устойчивост при пожар.
Положи се паропропусклива мембрана от висок клас. Това е допълнителна осигуровка против мокрене при непредвидени или аварийни повреди. Паропропускливата мембрана осигури постоянно вентилиране на дървения материал , който изцяло формира покривите и не позволява запарване и гниене.
При позлатяването на куполите се позлатиха и кръстовете.
Търсеният естетически ефект за изявяване на естетическите достойнства на катедралния храм като цяло бяха успешно реализирани.
"ВАМОС" ООД
Година
Клиент
Статус
Информация
Прочети повечеmember since December 2023