РЕКОНСТРУКЦИЯ И ПРЕУСТРОЙСТВО НА СЪЩЕСТВУВАЩА СГРАДА В КУЛТУРНО-ОБРАЗОВАТЕЛЕН ЦЕНТЪР (МУЗЕЙ) ЗА СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО И БИБЛИОТЕКА
Варна , България 2021
РЕКОНСТРУКЦИЯ И ПРЕУСТРОЙСТВО НА СЪЩЕСТВУВАЩА СГРАДА В КУЛТУРНО-ОБРАЗОВАТЕЛЕН ЦЕНТЪР (МУЗЕЙ) ЗА СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО И БИБЛИОТЕКА
Варна, България 2021
Сградата, реконструирана в културно-образователен център (музей) за съвременно изкуство и библиотека, е построена през 1935 година. Функционирала е като училище. В края на Втората Световна война е преустроена като болница. След 1989 година използването ѝ се преустановява. Сградата е изоставена, неподдържана и става обект на посегателства.
Парцелът се намира в зона с публични функции, с висока обществена значимост за град Бургас. Разположен е на около 100 м от морето и от центъра на града. Съществуващата сграда е с П-образна форма и е с лице към три улици- „Средна гора”, „Св. Св. Кирил и Методий” и „Оборище”.
Основната задача, която е поставена с реализацията на архитектурния проект, е да се предложи решение за ефективно изпълнение на концептуалния замисъл на сградата, като мултифункционално обществено средище за културни и просветни дейности, включващо функции на сградата като модерна библиотека, отговаряща на изискванията на съвременния читател, която да обслужва целия фонд на Библиотека „П. К. Яворов“ гр. Бургас, представляваща най-голямата обществена библиотека в Югоизточна България. Едновременно с това и фунциониране на част от сградата като културно-образователен център за съвременно изкуство с пространство за излагане на изящно, приложно, декоративно изкуство, мода, интериорен, екстериорен и промишлен дизайн, реализиране на творчески дейности на млади автори и др.
За да се запази съществуващият сграден фонд на старото здание е запазена и възстановена фасадата към улиците „Св. Св. Кирил и Методий“ и ул. „Оборище“. Укрепена е старата сграда чрез дублираща носеща конструкция. Запазени са съществуващите стълбищни клетки, изградени са нови, за да удовлетворят изискванията за изходи от сградата. Конструкцията на сградата е скелетно-гредова, стоманобетонова с едноотворни и многоотворни рамки. Растерът на съществуващите отвори на прозорци по фасадите е запазен, добавени са нови в същата поредност и размери. За да се раздели функционално и същевременно да се обединят двете съществуващи сгради в имота, П-образната сграда на библиотеката е „облечена“ в HPL панели, а двуетажното здание в стъкло. Така фасадата по улица „Оборище“ прелива от плътността на панелите в прозрачността на стъклото. Този контраст между плът и стъкло, обрисува сградата като изключително атрактивна, провокативна и заинтригуваща.
Фасадата на сградата на Библиотеката събужда интерес в хората, подсказва им предназначението си. Когато се докоснат и изчетат „Думите“, изписани по прозрачната остъклена фасада, олицетворяващи духовността ни, будността и хармонията в живота, думи като „Знание, Наука, Слово, Мъдрост, Вдъхновение, Култура“, предизвикават възхищение и любопитство.
Фасадната трактовка на съществуващата сграда е с окачена фасада с HPL панели, която визуално се асоциира с видим бетон, но шарката ѝ е много по-атрактивно решена. Избраният панел е новост за Българският пазар- шарката променя цвета си в различен диапазон от светлина. На живо изглежда атрактивна, интересна и иновативна. Качества, като висока еластичност и якост при огъване на HPL панелите, гарантират издръжливостта на фасадите срещу въздействието на атмосферните влияния. Основната функция на облицовъчните HPL плоскости е отблъскването и хидроизолацията от дъждовните води. От друга страна, ефективността на топлоизолационния слой е гарантирана чрез минималния риск от намокряне и механично увреждане. HPL окачените фасади предполагат лесна поддръжка, тъй като този тип облицовки не задържат вода или прах.
Сградата на „Kултурно-образователен център (музей) за съвременно изкуство и библиотека“ е единствената по рода си културна инфраструктура, създадена в наши дни с подобен мащаб на реконструкция и концептуално решение от обществено значение, съчетаваща многофункционалност, висока естетическа образност по отношение на екстериорно изпълнение и позициониране в урбанистичния пейзаж, модерно интериорно звучене, технологични иновации, инспирирани от най-новите световни тенденции прилагани в подобен тип сгради, ориентирани в услуга и грижа за обществото от всички възрастови групи. Доказателство и признание за успеха на проекта е реакцията на обществеността след израждане на сградата в цифри. През 2020 г. броя на новорегитрираните читатели в Регионална Библиотека „П. К. Яворов“ гр. Бургас е 3500 човека. След изграждане на новата библиотека от началото на април 2021 г. до края на месец юли същата година, техният брой е 7000 читатели като за този период са регистрирани над 100 000 посещения.
Отличия:
- 2021 година - специална награда в конкурса Сграда на годината в категорията "Социална инфраструктура и сгради със специално предназначение"
- 2022 година- награда в конкурса Ifla Green Library Award 2022- в категорията "Best Green Library"
- 2023 година- награда на публиката в конкурса на Европейската комисия RegioStars 2023
Architectural studio Dizarh
Година
Клиент
Статус
Информация
Прочети повечеmember since December 2023