11 архитекти завършиха успешно курса Шайо - България

477

Двегодишното специализирано обучение е по опазване на недвижимото културно наследство


Архитектите, които получиха удостоверения за успешно завършване на специализирания курс Шайо - България през 2022-2024 г., са: арх. Александър Младенов с проект "Минерални бани - Вършец", арх. Антонела Карапанджева с проект "Боеприпасните складове на 15-и пехотен ломски полк - Белоградчик", арх. Вичен Месробович с проект "Сграда на ул. Антим I - Пловдив", арх. Елизабет Върбанова с проект "Фабрика за тухли Струма", арх. Константин Златаров с проект „Старата аерогара на Балчик“, арх. Лиляна Попова с проект "Творчески дом на композиторите - Балчик", арх. Мая Налбантова и арх. Нора Йорданова с проект "Резиденция в Банкя", арх. Райчо Димитров с проект "Църквата в Черноземен", арх. Таня Митакева с проект "Жп гара Казичене" и арх. Тереза Петрова с проект "Сграда на ул. „Заимов“ в Пловдив". Вижте снимки на проектите по време на защитата тук, тук и тук.

Публичната защита на дипломните работи се състоя пред изпитна комисия от трима френски и трима български архитекти, сред които беше директорът на Националния институт за недвижимо културно наследство арх. Петър Петров. Министърът на културата Найден Тодоров връчи удостоверенията на завършилите заедно с преподавателите арх. Флоранс Бабикс, арх. Ришар Дюпла и арх. Рада Стефанова. Посланикът на Франция Н. Пр. Жоел Мейер, зам.-началникът на Военната академия "Г. С. Раковски" полк. доц. д-р Димитър Ташков и директорът на НИНКН арх. Петров поздравиха възпитаниците от випуск 2024 г. Гости на церемонията бяха представители на Френския институт в София, на висши учебни заведения, архитекти.

С близо 24-годишната си история курсът Шайо - България е най-старото и устойчиво международно партньорство на авторитетната френска школа. През годините курсът се превърна в образователна институция, която създава новото поколение специалисти в областта на опазването на недвижимото културно наследство. Над 120 архитекти са завършили обучението.

Лекциите по история на архитектурата, консервация и реставрация на сгради, патология на строителните материали, международно и национално законодателство се съчетават с архитектурни ателиета, в които учениците, групирани в екипи, изминават в реални условия целия процес от проучването и документирането, през анализа и синтеза, до концепцията за новия живот на ценния обект. Тазгодишното „Ателие Видин“ създаде проекти за 4 емблематични сгради в града, които местната община планира да осъществи.

9-ото издание на курса Шайо - България стана възможно благодарение на споразумението за сътрудничество, подписано от Министерството на културата, Посолството на Франция, Центъра за архитектура и наследство Шайо - Париж и Националния институт за недвижимо културно наследство. Специализираното обучение се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Снимки: НИНКН

Втората дата за защита на дипломни работи е през есента. Малко по-късно ще започне и следващото издание на курса Шайо - България.

ОЩЕ НОВИНИ

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

През третото тримесечие са отворени сравнително малко площи в ритейл паркове, но по-силна активност предстои

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

Това сочи експертен доклад за резултатите от обследването на актуалното състояние на недовършения строеж

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"

Аварийни консервационно-реставрационни дейности стартираха на западния бастион на средновековната крепост

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Източната порта на Филипопол в Пловдив официално отвори за посетители след консервация и реставрация

Автор на архитектурния проект е Галина Пировска, археологическите проучвания са под ръководството на Мая Мартинова, а реставрацията е поверена на художник реставратора Никола Стоянов