90 години след създаването си Природен парк "Витоша" е изправен пред сериозни проблеми

116

Държавата и общината трябва да търсят взаимния интерес, а не да водят войни - около това се обединиха участниците в конференция, организирана от Съюза на архитектите в България


Снимка: САБ

90 години след създаването си Природен парк “Витоша” е изправен пред сериозни проблеми. Той е труднодостъпен за хора без автомобили. Транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние, техническите съоръжения, маркировките, местата за отдих са остарели. Нормативната уредба е разпокъсана и зле уредена. Около това мнение се обединиха различни експерти в рамките на конференция „Витоша – време е за решения“, организирана от Съюза на архитектите в България (САБ), която се проведе на 10 декември в Централния дом на архитекта в София. Целта на конференцията е да се дадат възможните решения, за да се превърне „Витоша“ в истинска зона за отдих, туризъм и спорт.

Има противоречия в нормативната уредба, която регулира дейностите в Природен парк „Витоша“. Проблемът е комплексен. Витоша е в границите на 4 общини и на 3 области. Върху нея упражняват правото си на управление 4 министерства и 2 агенции, каза арх. Петър Диков, председател на УС на Съюза на архитектите в България.

Няма устройствени планове, които да дадат насоки за развитие на отделните части на парка. Един от най-съществените проблеми е финансирането. Всички лифтове спряха работа, а единственият начин хората да достигнат до средната и висока част на планината е или автобусен градски транспорт, или личен автомобил, а това в момента се случва трудно.

Според арх. Диков разумен частен инвеститор би се съгласил на публично-частно партньорство - Столичната община да влезе в съсобственост на Княжевския, Драгалевския и Симеоновския лифт, каквато е масовата практика в Швейцария и Франция. Западната част на Витоша - пернишката, е изключително красива и привлекателна, но с много затруднен достъп, отбеляза още Диков и допълни, че според него там има възможност за изграждане на лифт. Той призова държавата и общината да търсят взаимния интерес, а не да водят войни, и допълни, че трябва да има такса за достъп с личен автомобил до ПП „Витоша", което е записано и в Плана му за управление.

Председателят на Управителния съвет на Института за пазарна икономика Красен Станчев очерта възможностите за финансиране. Според него добър вариант е дългосрочен концесионен договор за пистите и прилежащата инфраструктура със сегашния оператор и собственик на съоръжения и дялово съучастие на СОС в договора. В подкрепа на тази теза той посочи като добър пример моделът на участие и на съучастие на община Банско в управлението на ски-зоната и допълни, че за ПП „Витоша“ този модел може да бъде подобрен.

Според икономиста дружеството, което ще управлява инфраструктурата на Витоша, следва да включва вече работещите в нея предприятия и инвеститори, както и представители на „витошките“ местни общински администрации и гилдии. А хижите на Витоша следва да са собственост на СОС. Според Станчев е необходимо въвеждане на платен достъп до планината с примерна цена на „билета“ от 5 лева за възрастен, с привилегии, многократни „билети“ и технологии, които са подобни на използваните в градския транспорт. Подобен подход е необходим и при допускането на автомобили и автобуси, с базова цена на автомобил от 10 лева (плюс билетите на посетителите на планината, които са в автомобила).

По време на конференцията беше направен и преглед на нормативната уредба, бяха обсъдени и възможностите за  туризъм, колоездене и развитие на детските ски училища на Витоша. В заключение стана ясно, че Пътна карта на възможните решения ще бъде изпратена до всички отговорни институции, които могат да решат предизвикателствата, представени на конференцията.

Възможните решения за ПП "Витоша" и презентациите от конференцията може да намерите тук.

Запис на събитието може да гледате тук.

ОЩЕ НОВИНИ

Първата водеща линия за незрящи в подлез в София вече е факт

Първата водеща линия за незрящи в подлез в София вече е факт

Тя е разположена в подлеза на бул. „Цариградско шосе“ при бившия хотел „Плиска“

Фитнес на открито ще бъде изграден в "Южен парк 2" между Park Center и "Топлоцентрала" в София

Фитнес на открито ще бъде изграден в "Южен парк 2" между Park Center и "Топлоцентрала" в София

Одобрени за реализация в район „Триадица“ са още инфраструктурни идеи, както и изграждане на детска площадка и такава по безопасност на движението по пътищата

В район "Кремиковци" в София ще изградят детска и скейтборд площадка и ще възстановят друга за игра

В район "Кремиковци" в София ще изградят детска и скейтборд площадка и ще възстановят друга за игра

Проектите бяха предложени от жители в Програмата за граждански бюджети „Идеи за града“

Три проектни предложения от граждани ще бъдат реализирани в Банкя

Три проектни предложения от граждани ще бъдат реализирани в Банкя

Ще бъдат изградени минифутболно игрище и сцена с навес, кът за развлечение и отдих и парк за отдих “Буквите“ в с. Иваняне

Предстои да бъде реновирана сцената на централния площад в столичния квартал "Илиянци"

Предстои да бъде реновирана сцената на централния площад в столичния квартал "Илиянци"

Ще бъде изграден и безплатен паркинг в прилежаща зона на бл. 146 в ж.к. "Надежда"

Четири от седем граждански идеи ще бъдат реализирани в район "Нови Искър" в София

Четири от седем граждански идеи ще бъдат реализирани в район "Нови Искър" в София

Ще бъдат изградени велопарк в село Чепинци и фитнес на открито в село Кътина, ще бъде реновиран парк и монтирано художествено осветление на водна кула - и двете в село Доброславци