АПИ: Тунел "Железница" на АМ "Струма" не е готов

49

Агенция „Пътна инфраструктура“ прави това уточнение по повод твърдения на Института по пътна безопасност


Снимка: АПИ

Тунел „Железница“ на АМ „Струма“ не е готов. Не са завършили асфалтовите работи, монтажът на ограничителните системи, доизграждането на електрозахранването в съоръжението. Продължава и работата по системата SCADA за управление на тунела. Нейното изпълнение към момента е на 80%. Работи се по системите за безопасност в тунела - аварийни ниши, табла, климатици, окабеляване, оптика, монтаж на интелигентната транспортна система, казват от Агенция „Пътна инфраструктура“.

АПи прави това уточнение във връзка с доклад на Института за пътна безопасност (ИПБ) относно тунел "Железница", след като е извършил на място проверка на него и съоръженията към него, които са част от строителството на лот 3.1 от АМ "Струма". ИПБ е установил, че тунелът е изпълнен предсрочно и е напълно готов за въвеждане в експлоатация.

Не са спирали инженерно-геоложките и хидроложки проучвателните дейности на двете свлачища на автомагистралата - при 365-ти км, което е преди тунела, пътувайки от София към Кулата, и при 369-ти км - след съоръжението, казват още от АПИ. За свлачището при 365-ти км в периода септември 2021 г. - май 2022 г. от проектанта са представени и разгледани 4 варианта на идеен проект за укрепването му, но те са отхвърлени от Експертен технико-икономически съвет (ЕТИС) в АПИ, като нецелесъобразни. На 28 юли 2022 г. е предаден окончателен коригиран идеен проект, който е разгледан и приет на ЕТИС на 10 август 2022 г. Прието е решение, което се състои в изграждане на предпазна стоманобетонна стена в дясно в основата на ската и тунел/тунели на магистралното трасе и допълнителна предпазна стена между двете платна. Този вариант позволява след изграждането на тези конструкции да продължи по безопасен начин работата по изграждане на пътното платно на директното трасе. Предстои внасяне на необходимите документи в МРРБ за издаване на предварително разрешение по реда на чл. 96, ал. 3 от Закона за устройство на територията.

За свлачището при 369-ти км на 10 ноември 2021 г. е проведено заседание на ЕТИС, на което е разгледан изготвеният геоложки доклад и вариантни решения за преодоляване на свлачищните явления. Докладът е приет със забележки. На 8 декември 2021 г. изпълнителят е внесъл коригирани проектни разработки, а на 31 март 2022 г. те са разгледани на ново заседание на ЕТИС. На него е решено геоложкият доклад да се приеме като се направят необходимите допълнения, както и да се одобри вариант за преоткосиране и изграждане на пилотна система с укрепителна стена.

На 11 април 2022 г. изпълнителят е представил доклад с отстранени забележки. Документите са окомплектовани и на 31 май 2022 г. са внесени в МРРБ за издаване на предварително разрешение/съгласие по реда на чл. 96, ал. 3 от Закона за устройство на територията. На 7 юли 2022 г. министърът на регионалното развитие и благоустройството е дал предварително съгласие за извършване на геозащитни мерки, като е записано, че следва това съгласие да се впише в Заповед за допълване на издаденото за обекта Разрешение за строеж.

За проучвателните дейности по укрепването на двете свлачища АПИ не е извършвала никакви плащания.

Във връзка с предстоящите дейности, свързани с преодоляване на проявилите се свлачищни процеси, се проучват варианти за пускането на движението в едно платно до края на годината. На проектантите са дадени указания да разработят такава възможност, а комисия от експерти ще оцени опасността от свлачището. Въз основа на тяхната оценка ще се предприемат спешни действия и спазвайки нормативната уредба ще се търсят варианти за пускане на движението в участъка с временна организация за безопасност на движението с цел улесняване на трафика.

ОЩЕ НОВИНИ

В Ахтопол започва проектиране за основен ремонт и отводняване на крайбрежната алея

В Ахтопол започва проектиране за основен ремонт и отводняване на крайбрежната алея

Според граждани проектът трябва да бъде публичен и обсъден, защото алеята е едно от най-хубавите места на града

Възстановяват автентичния облик на известната вила на Пенчо Семов в Габрово и парка към нея

Възстановяват автентичния облик на известната вила на Пенчо Семов в Габрово и парка към нея

Целта на проекта е съхраняване духа на мястото и превръщането му в културен център

Ремонтират сградата на Кметство Лозенец в община Царево

Ремонтират сградата на Кметство Лозенец в община Царево

С това стартира и серия от проекти за селото, като един от тях е проектиране на нов площад пред кметството

Стартира благоустройство и модернизация на пристанище "Мичурин" в Царево

Стартира благоустройство и модернизация на пристанище "Мичурин" в Царево

Проектът не решава големия проблем на рибарите – ветровата и вълнова защита, но е стъпка към осигуряване на по-добри условия за приставане и техническо обезпечаване

Ще изграждат пристанище за пътнически кораби и яхтена марина на остров "Св.св. Кирик и Юлита" край Созопол

Ще изграждат пристанище за пътнически кораби и яхтена марина на остров "Св.св. Кирик и Юлита" край Созопол

С решение на правителството част от острова се прехвърля за управление от Министерството на културата към ДП „Пристанищна инфраструктура“

Одобрен е проект за Високотехнологичен индустриален парк Кюстендил

Одобрен е проект за Високотехнологичен индустриален парк Кюстендил

Той ще бъде разположен върху площ от близо 190 декара в землището на с. Жиленци, на мястото на бившето стрелбище на около 2 км от града