Българската IT компания SiteGround придоби рушащата се емблематична Къща с ягодите в София
Намеренията са след реставрация със запазване на уникалния й облик сградата паметник на културата да има представителна функция за дейностите на компанията (обновена)
Източник на снимката: БГНЕС
Една от най-емблематичните и красиви сгради в София - Къщата с ягодите на столичната улица "Сан Стефано" 6, ще има нов собственик. Сградата, която е паметник на културата, е в процес на придобиване от основателите на IT компанията SiteGround Тенко Николов и Иво Ценов. Формално сделката по придобиването на къщата все още не е завършена.
Къщата дълги години беше собственост на бившия директор на "ЛУКойл България" Валентин Златев, който имаше намерение да я ремонтира, но не го направи. Дебатът около сградата продължава от години, а тя през това време продължаваше да се руши.
"Тази безспорно емблематична сграда за София в момента се намира в изключително лошо състояние, което дори я прави опасна. Затова и нашите първоначални усилия ще бъдат насочени към обезопасяване на сградата, за да се предотвратят по-нататъшни разрушения и рискове за околните", заявиха от хостинг компанията в официално прессъобщение. От SiteGround посочват, че за спасяването на сградата ще работят с екип от опитни специалисти, инженери и експерти по реставрация.
"След завършване на необходимите оценки и анализи, ще изготвим подробен план за реставрация, чиято цел е да запази уникалния облик и историческа идентичност на “Къщата с ягодите“. Намеренията ни са сградата да функционира като представителна централа на всички дейности на компанията, включително за дейността на фондация “За пример”, основана от ръководството на SiteGround. Ангажирани сме със запазването на културното наследство на София и ще информираме обществеността за напредъка по проекта, когато имаме готово решение", заявяват от компанията.
Къщата с ягодите е построена между 1927 и 1930 г. в стил сецесион за семейството на банкера Димитър Иванов и съпругата му Надежда Станкович. Архитект е Георги Кунев. През 1978 г. сградата е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата с местно значение. Тя е със статут и на „групова недвижима ĸултурна ценност“, тъй като попада в обхвата на територия c ĸултурно-историчесĸo наследство със статут на групов паметниĸ на ĸултурата „Жилищна зона „Доĸторсĸи паметниĸ“, както и в границите на Защитена зона ІІ на Историĸo-археологичесĸи резерват „Централно историчесĸo ядро на Cофия“, обхващащ териториите на Cердиĸa-Cредец. След закупуването на имота през 2004 г. от Васил Златев и впоследствие през 2012 г. от Валентин Златев не са предприемани никакви действия по поддръжка на сградата.