Бургас вече е по-близо до реализацията на собствен стадион

439

Общината ще поиска от държавата три терена, за да може да реализира на тях важни за развитието на града проекти


Един от терените, за които Община Бургас ще отправи искане до Министерски съвет, се намира в к/с „Меден рудник“, в непосредствена близост до Бургаското езеро. Идеята е на имот с идентификатор 07079.663.840 да се изгради стадион и прилежащ спортен комплекс. По време на дебатите по докладната кметът Димитър Николов напомни на общинските съветници, че в момента Бургас няма свой стадион. Стадион „Лазур“ никога не е бил общинска собственост, а Общината е загубила преди повече от 20 години, собствеността си върху стадион „Черноморец“.

Искането на държавния терен за общински е важно, за да се търсят средства за финансирането на спортния обект. "Стане ли този терен общински, ние ще направим всичко възможно там да има модерна база за тренировки на детски школи на U16, U19, на мъже. Да имаме поне един общински стадион, защото другите големи градове имат по няколко“, коментира кметът. Общинските съветници одобриха предложението.

Другият терен, който ще се иска от държавата, е част от велоалеята към кв. „Сарафово“. Там от години има активирано свлачище, но Община Бургас не може да го укрепи, тъй като теренът не е неин. В същото време държавата не признава разрушителните процеси там като свлачище и отказва да инвестира във възстановяването на велоалеята. Сега Община Бургас ще има възможност да кандидатства за финансиране и да укрепи терена.

Общинските съветници подкрепиха и предложение, свързано със спортната инфраструктура на града. Бургас ще поиска от държавата терен, който се намира до Морското училище и гребния канал. Имотът е на територията на една от най-големите промишлени зони в града, в близост до него са ж.к. „Възраждане“ и кварталите „Акациите“ и „Победа“. Там има много малко спортни обекти, а местата за отдих и развлечения са значително ограничени, поради дефицита на подходящи свободни общински терени.

ОЩЕ НОВИНИ

Столичната община въвежда по-ефективна организация на съветите по градоустройство

Столичната община въвежда по-ефективна организация на съветите по градоустройство

Предвижда се работа с подготвени преписки и ясно изразена консултативна роля в решенията

Община Божурище иска да придобие имот държавна собственост в землището на село Гурмазово с цел изграждане на нов квартал

Община Божурище иска да придобие имот държавна собственост в землището на село Гурмазово с цел изграждане на нов квартал

За втори имот до защитената местност „Теснолист божур“ има намерение да бъде развит като зона за рекреация и отдих

Откриха възстановения учебен полигон по безопасност на движението в столичния ж.к. "Сердика"

Откриха възстановения учебен полигон по безопасност на движението в столичния ж.к. "Сердика"

Полигонът ще помага на децата да учат правилата по забавен и достъпен начин

Находки от елинистическата епоха бяха разкрити при археологически проучвания в двора на СУ "Любен Каравелов" в Несебър

Находки от елинистическата епоха бяха разкрити при археологически проучвания в двора на СУ "Любен Каравелов" в Несебър

Разкопките бяха проведени в рамките на месец от екипа на Музей „Старинен Несебър“ във връзка с изграждането на новия учебен корпус, финансиран от Общината

Работи се по проекта за парк "Кукуряк" в столичния "Овча купел"

Работи се по проекта за парк "Кукуряк" в столичния "Овча купел"

Следват осигуряване на финансиране и избор на изпълнител