Центърът по оцеляване на море в Морското училище във Варна е сериозно строително предизвикателство
Обектът по проект на REDOX architecture studio е най-модерното и ново активно съоръжение от този тип на Балканския полуостров
Центърът по оцеляване на море във ВВМУ "Никола Йонков Вапцаров" във Варна представлява дълбоководен басейн с площ 12,50 на 25,00 метра и дълбочина, варираща от 3 до 5 метра. Тренировъчното съоръжение разполага със модерни системи за пресъздаване на автентична обстановка и реални ситуации в открито море. Подобни съоръжения са изградени още в Румъния, Турция и Украйна, но към настоящия момент Центъра по оцеляване на море в гр. Варна се явява най-модерното и ново активно съоръжение от този тип на целия Балкански полуостров. Центърът е и фактор в тренировъчния процес за целия Източен фланг на НАТО.
Основните функции на дълбоководния басейн са отработване на широк спектър морски спасителни операции, както и осигуряване на подготовката на водолазите от ВМС и силите за специални операции на Българската армия. Дълбоководният басейн е създаден по стандартите на международните изисквания за провеждане и подготовка за оцеляване на море, включително и за екипажи и пасажери на хеликоптери.
Центърът включва две подземни нива с технически помещения, първи етаж с фоайе, складове и основна зала с басейн и втори етаж с две лекционни зали за по 30 човека и други. Басейнът разполага с: инсталация за генериране на вълни, пресъздаващи усещането за бурно море; изкуствен дим за пресъздаване на мъгла и пожар; система от разпръскващи кранове за пресъздаване на дъжд; високочестотни прожектори за пресъздаване на визуален ефект от гръмотевична буря; активно затъмняване на прозоречните елементи за пресъздаване на нощна среда; акустична система за пресъздаване на реална звукова среда и други допълващи системи.
Освен активните 5D визуализиращи системи, тренировъчното съоръжение разполага и с тренажорна хеликоптерна кабина, която симулира реална ситуация на хеликоптерна катастрофа. Кабината има възможност както за левитиране над водната повърхност, така и за активно потапяне и ротиране на 360 градуса. Това позволява пресъздаването на напълно реални сценарии и изключва възможността за рутинно тренировъчно упражнение, тъй като трениращите не знаят предварително в какво положение изпитващите ще ги поставят и пред какви изпитания.
Зоната за тренировки разполага и с басейнова кула с височина 7,5 м и други специализирани системи, поддържащи обучението за целогодишна практика на специалистите от формированията на ВМС, ВВС, както и провеждането на курсове по леководолазно дело.
От строителна гледна точка сградата се явява голямо изпитание, особено поради сложността на надлъжните си фасади и тяхната наклоненост. Постоянната игра на плът и стъкло, в комбинация с наклон от 7 градуса спрямо отвесната равнина, се явяват реално предизвикателство за устойчивото и дълготрайно осигуряване на водоплътност и въздухоплътност на сградната обвивка.
Центърът по оцеляване на море спечели първа награда в категория „Социална инфраструктура - Култура и образование“ в конкурса „Сграда на годината“. Инвеститор е ВВМУ "Никола Йонков Вапцаров", а изпълнител – „Термал Инженеринг“ ООД.