Cholakov-Gongalov Architects за навлизането на изкуствения интелект в сферата на архитектурата

427

Докато едни са силно въодушевени от развитието на технологиите и възможностите, които предоставят, други са обезпокоени, казва арх. Виктор Чолаков


Изкуствен интелект в архитектурата

Навлизането на изкуствения интелект в процеса на работа на различните професии разбираемо предизвиква разнопосочни реакции от специалистите в съответните области. Докато едни са силно въодушевени от развитието на технологиите и възможностите, които предоставят, други са обезпокоени, че изкуственият интелект ще им вземе хляба. Архитектурата не е изключение - не само теоретици експериментатори, но и много практикуващи архитекти, включително големи световноизвестни архитектурни бюра, като например BIG и MVRDV, вече интегрират ИИ в процеса на своята работа.

За или против

Дали трябва или не трябва изкуственият интелект да става част от архитектурната работа е безсмислен спор, защото това вече е необратим факт. Прогресът е еднопосочна улица и няма как да се върне назад нещо, което е измислено и навлязло в употреба, поради притесненията на една група хора (особено ако тези притеснения не са подплатени с реални аргументи, факти, доказателства). Страхът от иновациите в повечето случаи е породен от липса на информираност и неразбиране как работят те – така е било откак свят светува (или поне от началото на индустриалната революция). Да, всяка иновация носи със себе си и известно разрушение на старите порядки и похвати и определени кръгове от хора, които са свикнали с тях и за които статуквото е благоприятно, ще бъдат малко или много ощетени. Но ходът на историята е доказал, че иновациите водят до подобряване и улесняване работата и живота на много по-големи маси от хора и опитите да бъдат спрени водят или до провал, или в по-лошия случай – до изоставане на цели нации.

ИИ в архитектурата

За навлизането на изкуствения интелект в сферата на архитектурата може да се направи паралел с навлизането на компютърните технологии в проектантския процес от 30-тина години насам. Компютърните програми (почти) изцяло обезсмислиха работата на ръка – най-вече чертането и „официалните“ скици за пред клиента. Отдавна всички архитекти чертаят на кад-програми и представят на клиентите проектите си чрез фотореалистични визуализации. Който навремето е бил добър в чертането на ръка и скицирането – бил е едни гърди напред, но ако е отказал да приеме новите технологии, бил е изхвърлен от пазара от конкуренти с далеч по-слаби художнически и чертожнически способности, които обаче бързо са усвоили новия дигитален начин на работа. Казано накратко:

Изкуственият интелект няма да вземе работата на архитектите, но в даден момент архитектите, които работят с изкуствен интелект, ще вземат работата на останалите.

Говорейки за ИИ в архитектурата, трябва да направим уточнението, че става въпрос най-вече за идейната част от работата, и по-конкретно – визуалната. С помощта на ИИ могат лесно да бъдат генерирани и тествани за кратко време най-различни варианти в началния (концептуалния) етап. Развиване на идеи до реалистичен вид за онагледяване на няколко варианта на концепции би отнело дни и седмици проектантска дейност, докато при работа с генеративен инструмент коства няколко часа. Има различни онлайн базирани генеративни ИИ инструменти, пригодни за архитектурна работа: Midjourney, Archsynth, ReRender AI и др. По-конкретно в случая ще разгледаме възможностите, които Midjourney предоставя.

Прочетете цялата статия тук.

ОЩЕ НОВИНИ

Арх. Богдана Панайотова премина последния етап на конкурса за главен архитект на София

Арх. Богдана Панайотова премина последния етап на конкурса за главен архитект на София

От днес тече 7-дневен срок, в който всички участвали в конкурса кандидати, които не са класирани на първо място, могат да възразят пред органа по назначаване

Стартира изграждането на нова производствена сграда на в пернишкия квартал "Мошино"

Стартира изграждането на нова производствена сграда на в пернишкия квартал "Мошино"

Сградата е на "Принт Юнайтед", а изпълнител на строителния обект е "Кордеел АД"

Кметът на Поморие предлага Маймунковата къща да се реставрира и да стане обществена сграда

Кметът на Поморие предлага Маймунковата къща да се реставрира и да стане обществена сграда

Опасната в момента сграда (бивш клуб на СДС) в центъра на града е паметник на културата

Ще изграждат сграда за здравно-социални услуги във Велико Търново

Ще изграждат сграда за здравно-социални услуги във Велико Търново

Тя ще е предназначена за Център за специализирана подкрепа за лица с увреждания и за пълнолетни лица с деменция

В Ямбол ремонтират 75-годишната сграда на Градския стадион "Тунджа"

В Ямбол ремонтират 75-годишната сграда на Градския стадион "Тунджа"

Предвидено е енергийно обновяване, монтаж на инсталация за битово горещо водоснабдяване, ново осветление, фотоволтаична инсталация и автоматизирана вентилационна система