ЦСКА създаде специален сайт за стадион "Българска армия" и неговата реконструкция
На платформата може да се следят етапите на строителство - със снимки и видеорепортажи почти в реално време
Сайтът stadium.cska.bg запознава с новините около строежа на стадион "Българска армия", екологичното въздействие, историята на стадиона, както и отговаря на основни въпроси.
Новият стадион ще бъде с площ 41 239.79 кв. м и попада в „чашката“ на съществуващия обект, като спестява около 3 800 кв. м. от старото съоръжение. Допълнително от стария комплекс на „Армията“ ще бъдат върнати към Борисовата градина около 40 дка за свободно ползване с алеи и вертикална планировка и ще бъдат засяти над 300 нови дръвчета.
Възобновяемите енергийни източници ще осигуряват както осветление, така и отопление, охлаждане и вентилация чрез соларни панели на покрива на стадиона и термопомпи на принципа „въздух-вода“. Футболният терен ще бъде оборудван с дренажна система и напоителна система, която позволява повторно използване на водата.
След приключването на реконструкцията шумовото замърсяване по време на провеждането на спортни и други събития ще бъде значително редуцирано. Новото съоръжение ще може да се използва както футболни срещи, така и за други спортни събития, концерти, шоу програми, изложения и др. Проектът е по дизайн на IPA Architecture and more.
Към октомври 2024 г. срокът за завършване на реконструкцията е 18 месеца и включва два етапа. Първият етап е завършването на конструктивните елементи на стадиона, който ще отнеме около 12 месеца. Вторият етап със срок от 6 месеца включва вертикална планировка, довършителни работи и оборудване.
Изкопните работи от втора фаза на реконструкцията на стадион „Българска армия“ се извършват по график. Вече е стартирал изкопът на Сектор „А“, като дълбочината му трябва да достигне 12 м в най-ниската си точка. Реконструкцията започва от средата на Сектор „В“, като от там ще се пристъпи към секторите „Г“ и „Б“. Паралелно с изкопните дейности изпълнителите на проекта от „Главболгарстрой“ ще стартират и същинската работа чрез изливане на бетонни колони.
„Не откриваме рискове, които биха повлияли на срока на изпълнение“, заявява Димитър Каламов, технически ръководител на реконструкцията от страна на изпълнителя. „Предприети са абсолютно всички мерки, необходими за изпълнението на такъв обект – план за безопасност и здраве, план за управление на строителните отпадъци и т.н. Дълбоко ангажирани сме със спазването на екологичните стандарти при изпълнението. Избрали сме най-подходящия маршрут за придвижване на механизацията. Не малко машини са ангажирани и с почистването на алеите“, допълва още Каламов.
Секторите „Б“, „В“ и „Г“ ще бъдат реконструирани със сглобяеми стоманобетонови конструкции. Те се произвеждат предварително в специализиран за целта завод на „Главболгарстрой“. Конструкциите пристигат готови в Борисовата градина, за да се избегне прахово и шумово замърсяване и след това се монтират, съобщават от ЦСКА.