Детският обучителен център към Регионалния етнографски музей на открито "Етър" приема най-малките си посетители в нова сграда

111

Тя е изградена на мястото на старата дървена сглобяема къщичка (38 кв. м), където от 2013 година децата се запознаваха с различни занаяти и домашни дейности


Снимка: РЕМО „Етър". Старото преместваемо съоръжение и новата масивна сграда

Едноетажната постройка (170 квадратни метра) разполага с три самостоятелни помещения, конструкцията и́ е монолитна, а архитектурата и́ се вписва в цялостния облик на комплекса.

В детския център вече има течаща вода и тоалетни, инсталирано е подово отопление, сигурността е решена чрез видеонаблюдение и сигнално-охранителна система. Всичко това ще позволи той вече да работи целогодишно, а не както досега – само през топлите месеци.

Музейният обект ще може да приюти до 25 души едновременно. Специално са създадени тематични шкафове и декори с интегриран графичен дизайн. В зала „Майсторете ръчички“ са обособени места за работа с глина – грънчарско колело и калъпи за изработка на фигури.

В тази зала има и вертикален стан, до който са изобразени етапите за обработка на вълната, преди да стане на прежда.

В сектора за дърворезба е показан инструментариумът на майстора и децата могат да научат за видовете дървесина и нейното приложение.

В зала „Знам и мога“ децата имат възможност да използват играчките на баба и дядо, да играят на пазар и на куклен театър. Оформен е ретро фотокът с различни фонове за снимки.

Под формата на тематични работилници децата ще могат да изработват традиционни предмети за различни празници.

Мебелите са съобразени с нуждите на ползвателите, а двете зали предлагат разнообразно обучение чрез игра.

Концепцията на детския център е насочена към любознателните посетители на възраст от 4 до 12 години, които искат да научат повече за миналото на българина. Заниманията се провеждат както индивидуално – за деца с придружители, така и организирано – за детски и ученически групи. Обектът разполага и със сувенирен щанд.

Снимки: РЕМО „Етър"

Новата сграда е част от проекта на Община Габрово „РЕМО „Етър“ – музей за креативен културен туризъм“, по който през последните две години бяха извършени мащабни подобрения в инфраструктурата. Наскоро отвори реставрираният Кръстник-Колчов хан.

Изпълнител на строителството е габровското обединение „Реставрации Вертикал“ ДЗЗД по договор за близо 496 хиляди лева. Оборудването е закупено със средства от Национален фонд „Култура“ по проекта „Минало с бъдеще“, спечелен от екипа на музей „Етър“.

ОЩЕ НОВИНИ

Ще обособяват три STEM кабинета със зони за почивка и комуникация в ОУ "Св. Климент Охридски" в Павликени

Ще обособяват три STEM кабинета със зони за почивка и комуникация в ОУ "Св. Климент Охридски" в Павликени

Модернизацията на училището включва още енергоспестяващи мерки и изграждане на достъпна архитектурна среда

В Централни хали откриха фотографска изложба "Архитектурни истории от Стара София"

В Централни хали откриха фотографска изложба "Архитектурни истории от Стара София"

Автори на кадрите са хора с психичноздравни трудности, които чрез обектива споделят своята уникална гледна точка към архитектурното наследство

Фестивалът на съвременната българска керамика стартира в Орешак в Троян

Фестивалът на съвременната българска керамика стартира в Орешак в Троян

Той е отворен за всички български художници, които работят в областта на керамиката, както и за чуждестранни участници