Детският обучителен център към Регионалния етнографски музей на открито "Етър" приема най-малките си посетители в нова сграда

263

Тя е изградена на мястото на старата дървена сглобяема къщичка (38 кв. м), където от 2013 година децата се запознаваха с различни занаяти и домашни дейности


Снимка: РЕМО „Етър". Старото преместваемо съоръжение и новата масивна сграда

Едноетажната постройка (170 квадратни метра) разполага с три самостоятелни помещения, конструкцията и́ е монолитна, а архитектурата и́ се вписва в цялостния облик на комплекса.

В детския център вече има течаща вода и тоалетни, инсталирано е подово отопление, сигурността е решена чрез видеонаблюдение и сигнално-охранителна система. Всичко това ще позволи той вече да работи целогодишно, а не както досега – само през топлите месеци.

Музейният обект ще може да приюти до 25 души едновременно. Специално са създадени тематични шкафове и декори с интегриран графичен дизайн. В зала „Майсторете ръчички“ са обособени места за работа с глина – грънчарско колело и калъпи за изработка на фигури.

В тази зала има и вертикален стан, до който са изобразени етапите за обработка на вълната, преди да стане на прежда.

В сектора за дърворезба е показан инструментариумът на майстора и децата могат да научат за видовете дървесина и нейното приложение.

В зала „Знам и мога“ децата имат възможност да използват играчките на баба и дядо, да играят на пазар и на куклен театър. Оформен е ретро фотокът с различни фонове за снимки.

Под формата на тематични работилници децата ще могат да изработват традиционни предмети за различни празници.

Мебелите са съобразени с нуждите на ползвателите, а двете зали предлагат разнообразно обучение чрез игра.

Концепцията на детския център е насочена към любознателните посетители на възраст от 4 до 12 години, които искат да научат повече за миналото на българина. Заниманията се провеждат както индивидуално – за деца с придружители, така и организирано – за детски и ученически групи. Обектът разполага и със сувенирен щанд.

Снимки: РЕМО „Етър"

Новата сграда е част от проекта на Община Габрово „РЕМО „Етър“ – музей за креативен културен туризъм“, по който през последните две години бяха извършени мащабни подобрения в инфраструктурата. Наскоро отвори реставрираният Кръстник-Колчов хан.

Изпълнител на строителството е габровското обединение „Реставрации Вертикал“ ДЗЗД по договор за близо 496 хиляди лева. Оборудването е закупено със средства от Национален фонд „Култура“ по проекта „Минало с бъдеще“, спечелен от екипа на музей „Етър“.

ОЩЕ НОВИНИ

Над 1 милион лева ще бъдат вложени във втория етап от ремонта на зала "Арена Шумен"

Над 1 милион лева ще бъдат вложени във втория етап от ремонта на зала "Арена Шумен"

Проектът предвижда обновяване на настилки, таванни конструкции и общи части в спортното съоръжение

В експлоатация вече е новата сграда за Дома за стари хора "Св. Димитър" в Разлог

В експлоатация вече е новата сграда за Дома за стари хора "Св. Димитър" в Разлог

Сградата с капацитет за около 30 души е разположена в двора на съществуващия дом на ул. "Гоце Делчев" 55

Готов е първият в историята на Айтос Младежки център

Готов е първият в историята на Айтос Младежки център

За целта Общината преобразува старото Логопедично училище, като са инвестирани 1.8 милиона лева

Камарата на архитектите във Варна започна заснемане на местността Баба Алино

Камарата на архитектите във Варна започна заснемане на местността Баба Алино

Регионалната колегия ще направи геодезически модел чрез 3D лазерно сканиране (LiDAR) или фотограметрия с дрон в местността  

Откриха новата обществена минерална баня в разложкото село Баня

Откриха новата обществена минерална баня в разложкото село Баня

Изпълнител след обществена поръчка е „АВОН – 5“, а проектант е арх. Катерина Граменова

Община Варна обяви обществена поръчка за обновяване и модернизация на Летния театър

Община Варна обяви обществена поръчка за обновяване и модернизация на Летния театър

Комплексът е в Морската градина – територия със статут на културно-историческа защита, затова дейностите ще бъдат съгласувани с Министерството на културата и НИНКН