Новата информационна система на кадастъра ще заработи от 16 декември

243

Над 98% от територията на страната вече е покрита с кадастрална карта


Новата информационна система на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК)  ще заработи на 16 декември. В тази връзка заради  миграцията на данни от старата в новата система от 11 до 15 декември информационните системи и порталът за електронни услуги КАИС няма да бъдат достъпни, а Агенцията по геодезия, картография и кадастър няма да изпълнява услуги от кадастралната карта и кадастралните регистри.

В новата кадастрално-административна и информационна система на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) са заложени всички нови параметри и изисквания съгласно действащата нормативната уредба и иновациите в дигиталните технологии. Автоматизирани са всички възможни процеси по предоставяне на справки и документи, което значително ще намали срока за изпълнение на предоставяните услуги на гражданите, бизнеса, държавните и общински администрации. Надградени са процесите по предоставяне на вътрешни електронно-административни услуги с цел да се обезпечи служебния обмен на информация между различните държавни и общински ведомства, което ще допринесе за намаляването на административната и финансова тежест за гражданите и бизнеса.

Новата система е изградена от „Информационно обслужване“ АД в рамките на проект „Развитие на специализираните информационни системи за пространствени данни на АГКК“. Старата информационна система на кадастъра е разработена в периода 2006-2008 г. по проект на Световната банка. Въпреки множеството корекции и обновявания, развитието на системата бе ограничено поради заложената първоначално физическа и логическа архитектура, която не позволява промяна без съществена преработка на системите. През последните години потреблението на онлайн кадастрални услуги също е нараснало многократно, което от своя страна водеше до свръхнатовареност на старата система.

Процесите по изграждане и внедряване на новата информационна система се осъществяват от екип от експерти с доказан дългогодишен опит по реализиране и поддръжка на информационни системи на множество ключови за държавата институции. Към момента са извършени няколко тестови миграции преди извършване на финалната. Предвидени са изискуемите от законодателството мерки за сигурност и гарантиране на качеството при прехвърлянето на данните. Изготвени са планове за действие при възникване на непредвидени обстоятелства.

ОЩЕ НОВИНИ

Столичната община подготвя изграждането на 10 обществени паркинга

Столичната община подготвя изграждането на 10 обществени паркинга

Общинският съвет одобри предложения на кмета Васил Терзиев за публично-частно партньорство  

Официално: Парк "Македония" отново е собственост на Благоевград - запазва се като място за спорт, отдих и култура

Официално: Парк "Македония" отново е собственост на Благоевград - запазва се като място за спорт, отдих и култура

Кметът и областният управител подписаха договор, с който собствеността върху емблематичния парк се прехвърля безвъзмездно на общината

До месец се очаква да е готова спортната площадка в Суходол

До месец се очаква да е готова спортната площадка в Суходол

Проектът на първи етап включва изграждането на футболно игрище, уличен фитнес и основни пешеходни алеи