До средата на януари се очаква да бъдат подписани всички договори за саниране на жилищни блокове по Плана за възстановяване и устойчивост

257

На финала е подписването на договорите на 756 многофамилни жилищни сгради в 102 общини, одобрени по Етап 1 на програмата


До средата на януари се очаква да бъдат подписани всички договори за енергийна ефективност на жилищните блокове, одобрени по двата етап на Плана за възстановяване и устойчивост. В момента е на финала подписването на договорите за санирането на 756 многофамилни жилищни сгради в 102 общини, одобрени по Етап 1 на програмата. Веднага след това ще започне процедурата по сключване на договори за жилищните блокове, включени в Етап 2.

Одобрени са 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Общият размер на средствата за тази процедура е в размер на почти  283 млн. лв. Така близо 1,3 млрд. лв. ще бъдат вложени в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Реално строителните дейности ще започнат през 2025 г., в зависимост от обществените поръчки за избор на изпълнител, които се процедират от общините. Институциите трябва да работят на максимум, за да се спазят сроковете по ПВУ, които изискват физическо изпълнение до юни 2026 г.

Голям интерес се отчита при кандидатстването по Фонда за справедлив преход на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Там близо 196 млн. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в областите, засегнати от енергийния преход – Стара Загора, Перник и Кюстендил. През юни т.г. беше отворена мярката по програмата, предвиждаща енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. В момента проектите са на етап оценка за административно съответствие и допустимост. Усилията са насочени до края на годината да е готова техническата и финансовата оценка, а в началото на 2025 г. да се сключат първите договори за одобрените проекти.

Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 (ПРР) също предвижда реализиране на широк набор от мерки за енергийна ефективност и устойчиво обновяване на многофамилни, еднофамилни жилищни и обществени сгради. Сред допустимите дейности са кампании за повишаване на осведомеността и всички видове мерки за енергийна ефективност в сградите, включително конструктивно и сеизмично укрепване, системи за отопление и климатизация, интегрирани инсталации за възобновяема енергия на място, оборудване за зареждане на електромобили, цифровизация на сградите, зелена инфраструктура и др. До момента са подадени 31 концепции за интегрирани териториални инвестиции, предвиждащи мерки в областта на енергийната ефективност, с обща стойност на искания ресурс в размер на 216 млн. лв., като се очаква 13 от тях да получат финансиране в рамките на обявената на 08.11.2024 г. процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ – „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини“.

Отделно по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са обявени 3 процедури за предоставяне на средства за изпълнение на мерки за енергийна ефективност. По мярката „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ са сключени всички 283 договора за финансиране на крайните получатели на стойност 463 млн. лв. Вече са обявени 160 поръчки за избор на изпълнител, предстои обявяването на още 119. По процедура „Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“ са одобрени са 318 предложения на обща стойност 203,2 млн. лева, от които 113,2 млн. лв. средства от ПВУ и 122,8 млн. лв. средства от кандидатите. Към настоящия момент са сключени 172 договора за финансиране. Обявени са и първите 18 обществени поръчки за избор на изпълнител, предстои старта на още 89. Публични сгради на БАН също ще бъдат санирани със средства от ПВУ по 12 проекта с обща стойност 35,9 млн. лв.

По Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. са обновени 1 032 сгради, от които обществените са 276, а жилищните са 756. Отчита се, че понижаването на годишното потребление на първична енергия от обществените сгради е 102,6 млн. kWh/година. Домакинствата, преминали в по-горен клас на енергопотребление, са 12 300 бр.

През април тази година беше приета европейска директива относно енергийните характеристики на сградите, която ще бъде предизвикателство за институциите и бизнеса. В МРРБ вече се правят нужните анализи за транспонирането ѝ.

ОЩЕ НОВИНИ

До 2-3 години са възможни промени в правила и нормативи за прилагане на Общия устройствен план на Варна

До 2-3 години са възможни промени в правила и нормативи за прилагане на Общия устройствен план на Варна

Задача на експертен екип е да определи недобрите практики по прилагане на ОУП и да предложи административни мерки за прекратяването им

Издадоха учебник по реставрация на стара историческа дограма

Издадоха учебник по реставрация на стара историческа дограма

Основната цел на сдружение „Новият Русе - Русчук.BG“ е създаването на подобна специалност в Професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак"

Община Белоградчик обособява терен за нов жилищен квартал с около 30 еднофамилни и многофамилни къщи

Община Белоградчик обособява терен за нов жилищен квартал с около 30 еднофамилни и многофамилни къщи

Той се намира до кв. „Милевите“ до сградата на бившия Техникум близо до центъра на града и обхваща площ от 12 декара