Двуседалковият открит лифт "Драгалевци" на Витоша да бъде ремонтиран, реши Върховният административен съд

309

Срокът за доброволно изпълнение е 6-месечен, след което следва принудително


Източник: Витоша ски

След две съдебни инстанции усилията на Столична община и в частност на главния архитект Здравко Здравков за възстановяване състоянието на кабинковите и въжени линии на територията на Природен парк „Витоша“ се увенчава с успех, съобщиха от Направление "Архитектура и градоустройство". Върховният административен съд потвърди решението на първоинстанционния, като остави в сила заповедта на главния архитект, с която се нарежда „Въжени линии“ ЕАД (собственост на "Витоша ски") да извърши необходимите ремонтни и възстановителни дейности за поправяне на двуседалковия открит лифт „Драгалевци“.

Обектът включва лифтови станции и въжена линия с конструкция на фундаменти и носещи стълбове, конструкция седалки, носещо стоманено въже, ролкови и закрепващи механизми. От „Въжени линии“ ЕАД се очаква да изготви инвестиционен проект за ремонт и да изпълни инвестиционния проект.

Заповедта е издадена след извършено обследване от назначена от главния архитект комисия от район „Витоша“ и изготвено по негово възлагане конструктивно обследване на лифта, от което се установява, че той не се използва по предназначение, не е в добро състояние, като част от елементите му са силно корозирали, което създава реална опасност за сигурността на конструкцията и поради това подлежи на ремонт.

Видът на необходимите ремонтни и възстановителни дейности ще бъде определен с изготвянето на инвестиционния проект, като целта на мерките е да бъдат отстранени уврежданията по лифта и той да бъде заздравен и поправен, за да се възстанови функцията, за която е създаден.

От “Витоша ски” отново обясняват, че от години се опитват да модернизират съоръженията, но основното препятствие за това е Законът за горите, който блокирал инвестициите в зимна инфраструктура. Освен това новите лифтове изискват съвсем различна инфраструктура, която без разрешения не може да се направи.

От фирмата припомнят, че имат виза за проектиране на ремонта на част от въжената линия, за който обаче не е получено съгласуване от РИОСВ и затова е невъзможно издаването на разрешение за строеж. Темата за неподдържаните съоръжения на Витоша отново излезе на дневен ред през април тази година, след като въпросът коментира президентът Румен Радев.

Едновременно с казуса за Драгалевския лифт продължават и съдебните спорове по заповедта за възстановяването на Княжевския лифт.

ОЩЕ НОВИНИ

АПИ обяви обществена поръчка за основен ремонт на близо 30 км третокласни пътища в област Добрич

АПИ обяви обществена поръчка за основен ремонт на близо 30 км третокласни пътища в област Добрич

Строително-монтажните работи ще се финансират по Програма „Развитие на регионите“

Милиони домакинства остават без достъп до саниране

Милиони домакинства остават без достъп до саниране

Как собствениците могат да бъдат част от решението обясниха на пресконференция Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект, Хабитат България, БАИС и Българо-австрийска консултантска компания  

Министърът на транспорта: Три години не е намерено решение за изграждането на най-дългия жп тунел в България – този до Вакарел

Министърът на транспорта: Три години не е намерено решение за изграждането на най-дългия жп тунел в България – този до Вакарел

Това заяви Гроздан Караджов по време на инспекция на трите участъка по жп трасето Елин Пелин – Костенец