Една от най-добре запазените крепостни стени в България разкриват на Мисионис

291

Разкрити са още сграда и улица, а след очаквано прехвърляне на обекта на Община Търговище ще може да се мисли и за кандидатстване по проекти за социализирането му


Снимка: Община Търговище

Една от най-добре запазените крепостни стени в цяла България разкриват в момента археолозите на късноантичния и средновековен град Мисионис. Това обявиха на пресконференция за представяне на разкритията 20 дни след начало на археологическия сезон ръководителят на разкопките Стефан Иванов и научният консултант на обекта проф. Николай Овчаров.

Крепостната стена, датираща от 6-и век, е с височина от 3,5 метра, като се очаква в определени части да надхвърли и тази височина. „Интересното тук е, че пред нея е изградена нова стена, от края на 12-и век – времето на Асен и Петър“, разясни Иванов. Има писмени източници от византийския период, че в края на 12-и век, именно след въстанието на Петър и Асен срещу византийската власт, тези крепости са много бързо възстановени от българите, каза проф. Николай Овчаров. „Тук виждаме една реална илюстрация на това – крепостна стена от българския период, която е правена бързо, с кърпежи, но достатъчно силна, за да удържи нападенията срещу нея“, допълни той.

Разкрита е и сграда, като по всяка вероятност е била складово помещение, свързано с голямата епископска резиденция в близост. Находките и монетите, които са открити, показват, че двете сгради са съществували по едно и също време. Разкрита е и улица с дължина от почти 30 метра, която е свързвала целия епископски комплекс и зърнохранилището с портата на крепостта.

Предстои подписване на приемо-предавателните протоколи с Министерството на културата, за да завърши прехвърлянето на обекта на общината. След това ще се мисли и за кандидатстване по проекти за подобряване на достъпа и развитие на обекта.

Проучванията на Мисионис през тази година ще могат да продължат до средата на ноември заради финансирането от 400 000 лв., осигурено от държавата. Община Търговище осигурява и 35 000 лв. от бюджета си.

ОЩЕ НОВИНИ

Продължава инициативата "Люлин в цветове" в столичния район

Продължава инициативата "Люлин в цветове" в столичния район

През изминалите месеци беше изрисуван един трафопост, както и една от страните на още един до бл. 962

"Спаси София" започна подписка за пешеходна улица "Шишман"

"Спаси София" започна подписка за пешеходна улица "Шишман"

Предложението е съобразено с притесненията на живущите, казват от партията

Рекорден брой проекти са подадени в международния архитектурен конкурс за новата визия на пазара в Пазарджик

Рекорден брой проекти са подадени в международния архитектурен конкурс за новата визия на пазара в Пазарджик

73 разработки от над 25 държави ще се оценяват от международно жури с богат професионален и културен опит

Инициативен комитет представи идеен проект за запазване на столичния парк "Академик"

Инициативен комитет представи идеен проект за запазване на столичния парк "Академик"

Идеята е подкрепена с над 4 000 подписа в петиция срещу решението на Министерския съвет да включи парка в списъка с имота за продажба

Готов е един от най-мащабните инфраструктурни проекти на община Драгоман – реконструкцията на централния градски площад "Съединeние"

Готов е един от най-мащабните инфраструктурни проекти на община Драгоман – реконструкцията на централния градски площад "Съединeние"

Цветни фигури, изобразяващи стилизирани водни лилии - символът на града, са обособени като акцент в настилката