Фотоалбум „Русе в миналото“ беше представен в Регионалната библиотека

82

Албумът съдържа над 150 дигитализирани и реставрирани фотографии от междувоенния период, които отразяват богатата атмосфера, архитектура и икономическо развитие на града през този значим етап от неговата история


На 13 май в Регионалната библиотека се събраха представители на културните среди, историци, изследователи и граждани, интересуващи се от миналото на града. Причината беше презентацията на уникален фотоалбум: „Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920  ̶ 1940 г.“ Автори и съставители са Илиян Илиев и Йовчо Стоянов, който презентира албума, като беше подготвил мини изложба от оригинални фотографии. Присъстващите видяха на голям екран качествените изображения от запазеното фотонаследство на Георги Пасков от прочутото „Фотоиздателство Гр. Пасков“ . Освен това бяха показани няколко от самите оригинални стъклени плаки и пощенски картички на фотоиздателството, извадени от такива плаки.

Албумът е с размери А4 (210 х 297 мм) с хоризонтално разположение. Така се осигурява максимален размер на снимките, които в по-голямата си част са пейзажи. Отпечатан е на качествена гланцова хартия с твърди корици. Избран е дигитален печат, за да се гарантира най-доброто възможно качество на изображенията.

Благодарение на усилията на Илиян Илиев сдружението успява да издири и закупи от наследниците на Георги Пасков около 150 броя от „русенските“ стъклени плаки. Заедно с това е получено и разрешение за ползване на изображенията. Извършено е сканиране на плаките със специален скенер, с цел да се извлекат максимално качествени изображения на сгради, улици, площади и забележителности на града отпреди 80 ̶ 90 години.

Чрез албума може да се пренесете във времето между двете световни войни. През този период България изживява истински стопански възход, а Русе е един от първостепенните икономически центрове на страната с многобройни предприятия, фабрики, занаятчийски работилници, търговски фирми, банкови и застрахователни учреждения. В началото на албума има данни за икономическото развитие на града през това време, за промишлените предприятия, финансовите институции, за транспорта и комуникациите, за архитектурата и благоустройството, за администрацията, държавните учреждения, общинските служби, за училищата, спортните клубове и т. н.

Изображенията носят много информация за улици, сгради, магазини, река Дунав, пристанището, лодките и параходите, парковете и градините. Всички снимки са придружени с кратки описания за времето и мястото, за които се отнасят. За по-добра ориентация почти навсякъде има направена връзка с настоящето. Където е възможно, е дадена информация за фирмите, сградите или личностите, свързани със съответните изображения.

Григор Пасков (1870  ̶ 1954) е един от най-известните фотографи на България през първата половина на изминалия ХХ век. През 1923 г. основава фотоиздателство „Григор Пасков“, а по-късно и фирма „Струма“ за производство на фотохартия. Неговият син Георги Пасков (1903  ̶  1975) изучава фотография в Германия, след което се включва във фотографската дейност на баща си. В продължение на над четвърт век той обикаля цялата страна, като успява да снима почти всички градове, курорти и забележителности на България. Повече от 20 години от негативите  ̶  стъклени плаки, те издават хиляди илюстровани пощенски картички. Баща и син Паскови са изключително прецизни в работата си и оставят голямо фотонаследство след себе си. Техните снимки са изключително качествени и са богат източник на информация за изминалото време  ̶  за градовете, селата, курортите, забележителностите, за събития, фолклорни обичаи и носии на българите.

Още информация и снимки могат да бъдат намерени на страницата на организацията.

ОЩЕ НОВИНИ

Откриха Културно-историческия парк "България Ленд" край езерото в Правец

Откриха Културно-историческия парк "България Ленд" край езерото в Правец

Паркът включва мащабни макети на значими архитектурни, инфраструктурни, културни, исторически и природни забележителности от цялата страна

След 27 години община Монтана стана собственик на казармите

След 27 години община Монтана стана собственик на казармите

На мястото в следващите пет години ще бъде построен многофункционален спортен комплекс

В Царево бяха връчени наградите в първото издание на конкурса "Строителен обект на Черноморието"

В Царево бяха връчени наградите в първото издание на конкурса "Строителен обект на Черноморието"

В него участват реализирани проекти между 2020-2025 година на територията на морските ни общини

Община Пловдив работи по проекта за превръщането на част от улица "Иван Вазов" в пешеходна

Община Пловдив работи по проекта за превръщането на част от улица "Иван Вазов" в пешеходна

Обявена е обществена поръчка за реконструкция и благоустрояване на улици на територията на Тютюневия град - ул. „Иван Вазов“ в участъка от пл. „Централен“ до ул. „Авксентий Велешки“

Проектът за Подробен устройствен план на Борисовата градина в София отново ще бъде обсъждан

Проектът за Подробен устройствен план на Борисовата градина в София отново ще бъде обсъждан

Основни проблеми продължават да са частната собственост и липсата на актуални данни в кадастъра (обновена)