Главният архитект на Грьонинген ще представи във Варна добри практики за оползотворяване на морския бряг

123

Презентацията е в рамките на проекта „Форум за Варна 2024 - добрите примери”


Михийл ван Дрийш е ландшафтен архитект и участва в разнообразни проекти, които изследват различни проблеми, предизвикани от климатичните промени. Той е съосновател на Felixx Landscape Architects & Planners и като опитен мениджър на изследователския екип отговаря за съблюдаването на цялостния подход при създаването на пространствен дизайн. Дрийш често е канен като панелист и гост лектор в европейски университети, а от началото на годината е главен архитект на Грьонинген. Дрийш ще участва в публична презентация на тема „Качествено оползотворяване на морския бряг”, като ще сподели с варненската публика своя опит по примера на други морски градове по света и ще представи част от своите проекти и визия за това как може да бъде постигнат синхрон между прилагането на местни политики и планирането на устойчиво бъдеще.

Един полезен документ, изготвен от Felixx Landscape Architects & Planners, е NEW SPACE - Наръчник за дизайн на атрактивни обществени пространства. Проектът е възложен от Община Грьонинген, като стратегиите от наръчника са възприети и от много други общини в Нидерландия, които създават дизайн на нови публични пространства.

NEW SPACE представлява стратегически документ за създаване на различни видове обществени пространства - с повече възможности за озеленяване, спорт, игри и социални контакти - и съответно с по-малко такива за паркиране на автомобили и велосипеди. "В NEW SPACE улицата се взима като начална точка, пример за човешкия мащаб в нашите градове. Когато проектираме улици за хората, е важно да започнем да наблюдаваме улицата като споделено пространство - пространство за хората, а не просто като функционална връзка между точка А и точка Б. Ние вече не прилагаме едноизмерен метод в проектирането на улици, в които мобилността е основен движещ принцип. Вместо това мобилността е съпътствана от достъпност, безопасност, човешко възприятие, здраве, социални взаимодействия, екология, климатична адаптация, икономика и история - десетте измерения на съвременното улично пространство", казва ландшафтният архитект.

"Решенията трябва да се основават на природата! Като професионален активист използвам ландшафтната архитектура, за да се боря с климатичните промени. Като партньор във Felixx съм посветен на прилагането на научните проучвания в планирането и дизайна. Участвайки в разнообразни проекти по света, изследвам различните проблеми, които климатичните промени предизвикват. Като главен архитект на Грьонинген, търся синхрон между създаването на политики и планирането на едно устойчиво бъдеще. Чрез свързването на местните и европейските политики с планирането и дизайна целя да постигна ефективни действия. Твърдо вярвам, че чрез доближаване на науката до обществените политики можем да създадем по-надеждни инструменти за планиране на нашата среда и да предизвикаме значителни промени за едно устойчиво бъдеще за нашата планета", казва още Михийл ван Дрийш.

Събитието ще се проведе тази вечер от 19:00 часа в Кампус 90 на бул. "Цар Освободител” 90. Презентацията и дискусията ще бъдат на английски език. Проектът „Форум за Варна 2024 - добрите примери” се осъществява от сдружение “Пространствата на Варна” в партньорство със Съюз на урбанистите в България и с подкрепата на фонд “Култура” към Община Варна, Кампус 90, Elysium Beauty Studio и Top Mobility.

ОЩЕ НОВИНИ

“Зелено движение” с апел към премиера: Спрете разпродажбата на културно и природно наследство на България

“Зелено движение” с апел към премиера: Спрете разпродажбата на културно и природно наследство на България

В списъка за приватизация са предложени част от римския амфитеатър на Сердика в София, езерото в м. Карандила, 20 декара от Природен парк "Витоша" и черноморските носове Кротиря в Поморие и Червенка в Черноморец 

Правителството одобри допълнителни средства за археологически проучвания и теренна консервация

Правителството одобри допълнителни средства за археологически проучвания и теренна консервация

Близо 2 милиона лева ще осигурят възможността за проучване на седем от най-значимите археологически обекти в страната

Подготвят образователен център за работа с глина

Подготвят образователен център за работа с глина

За опазването на културното наследство на с. Мандрица разказа по време на форум на BAU Academy арх. Николай Маринов    

Възстановяват движението по участъка от път I-1 между Мездра и Лютидол

Възстановяват движението по участъка от път I-1 между Мездра и Лютидол

Трасето, по което ще се пусне трафикът, е с дължина 13 км, и е модернизирано и разширено с по две ленти в посока