Къде да играят децата ни?

4824
Методи Митев, собственик на JUMBO - компанията, проектирала, обзавела и оборудвала по-голямата част от парти клубовете у нас, в един болезнено откровен разговор за средата и влиянието й върху децата, и за безопасността и забавлението на най-малките в България.


Фирмата ви се занимава с проектиране, обзавеждане и оборудване на детски парти клубове, градини, стаи и площадки. Бихте ли ни казали, на какви условия трябва да отговарят обитаваните от деца пространства?
Условията, на които трябва да отговарят детските клубове, площадки и градини са регламентирани в две наредби - №3 за детските градини и №1 от 12.01.09 год. - за площадките на открито и закрито. Най-общо казано в тези наредби пише, че трябва да са осигурени от 2 кв.м до 7 кв.м. за дете, да няма мебели с остри ръбове, да има ударопоглъщаща и антибактериална настилка, и всички стени и колони в зоната за игра да са омекотени на височина до 130-160 см.

Има ли пряко отношение към развитието на детето средата, в която расте?
Естествено, развитието на всяко дете до голяма степен зависи от средата, в която то расте, но за съжаление повечето родители не обръщат достатъчно внимание на този факт.

Можем ли да сме спокойни относно безопасността на съоръженията, завеждайки децата си в парти клуб или на детска площадка? Има ли орган, който за следи за това?
Като цяло да, въпреки че както и всичко останало в нашата страна, и при детските парти клубове, градини и площадки има такива, които изпълняват стандартите и изискванията за безопастност, и такива, чиито собственици не са и чували за тях. Органът, който следи за степента на риск и безопасността на децата е РоСПА-България. Между другото, именно на РоСпа и г-н Сиркаров дължим благодарности за наредба № 1 за безопасността на  площадките на открито и на закрито.

Как да познаем опасните места за игра и има ли къде да сигнализираме, в случай че забележим нещо, което би могло да застраши здравето и живота на най-малките?
Всеки родител, водейки детето си на площадка без значение на открито или закрито /парти клуб/ е в състояние да прецени дали тя е безопасна за детето му. Когато влезете в детски клуб с лоша хигиена или пък видите съоръжения, сякаш направени в  час по трудово обучение,  ще ви стане ясно колко е "безопасно". За външните площадки да не говорим. В центъра на София пред Народен театър „Ив.Вазов" има площадка, която от две години е в окаяно състояние /на снимките долу/. За подобни опасни места за игра можем да сигнализираме в Комисия за защита на потребителите, в РоСпа или в РИОКОЗ.



Компанията ви е оборудвала повече от половината детски клубове у нас, като за разлика от по-голямата част от фирмите вие не внасяте, а сами произвеждате съоръженията и обзавеждането си. Моля, да ни разкажете как протича процесът на проектиране на едно пространство, предназначено за деца?
Да, основната ни цел е да произвеждаме висококачествени и безопасни съоръжения за игра, съобразени с всички европейски и родни стандарти. В изработката на съоръженията и стоките, които предлагаме, ние влагаме висококачествени материали от доказани български производители и вносители. Материалите са придружени с всички сертификати за качество. Процесът по проектиране започва с посещение в избраното помещение. Там на място с поръчителите провеждаме разговор, в който изясняваме техните изисквания относно това, какво да включва оборудването. Задължително ги запознаваме и  с изискванията на наредбите за безопасност. След това нашите инжинер-конструктури и 3D проектанти изготвят проект, включващ съоръжения за игри, мебели и др., който  представяме на РоСПА за консултация. В случай, че те имат забележки или препоръки към дадения проект правим корекции и после започваме изпълнението му. След като завършим обекта отново РоСПА ни инспектира относно качеството на изпълнение и безопасността.

От какви материали е препоръчително да са изработени детските мебели и как да решим въпроса с опасните височини, острите ръбове в детските стаи? Предлагате ли решения, които биха могли да влязат в полза на родителите?
На първо място те трябва да са изработени от безопасни материали, без значение естествени или изкуствени. Освен детски клубове и градини, фирмата ни е обзавела и много детски стаи в часни домове. Както и при детските клубове всичко започва с посещение на място, разговор с родителите и най-вече с детето.

Разкажете ни малко повече за надуваемите атракциони, които предлагате?
Надуваемите атракциони /на снимката горе/ са друга част от нашата дейност под марката JUMBOLAND - мобилен детски кът. Те вървят заедно или поотделно с други съоръжения /басейни с топки, пързалки, „джунгли"и др./, с аниматорите, с клоуните, с DJ-те или фокусниците, които предлагаме за фирмени или лични празници на избрано от родителите и децата място. Атракционите отговарят на всички изисквания за безопасност и са  по-добрият избор за децата ни, вместо порутените площадки за игра.

Има ли у нас  достатъчно места, предназначени за игри и забавления на открито и закрито за децата?
Имаше момент, в който детските парти центрове в София бяха около 180-190.  Сега са наполовина и това е разбираемо. Не може да направиш детски клуб на 40-50 кв.м и да си "човекът оркестър" в него - и барман, и аниматор, и всичко друго, и да очакваш си конкурентен.
В провинцията този бизнес сега прохожда. За забавленията на открито да не говорим, защото там общината вместо да помага, тя пречи. От три години няма наредба, която да регламентира атракционите за забавление на деца в паркове и градинки.
Грижи ли се според вас държавата за безопасността и забавлението на най-малките?
Сигурен съм, че всички имаме отговор на този въпрос. След като по-голямата част от детските площадки са на около 20 г., след като няма регламент за разполагането на детски атракциони в паркове и градинки, и на това основание Столична община не ги разрешава, за каква безопасност и за какво забавление говорим?! За жалост без отговор остава големият въпрос: "Къде да играят децата ни?".



Интервю на Марина Аврамова
снимки: JUMBO

ОЩЕ НОВИНИ

В Бургас ще изграждат Балкански център по шахмат

В Бургас ще изграждат Балкански център по шахмат

Той ще се помещава в спортната зала „Арена Бургас“

NakovskaSolakov House - къща за семейство на творци в самото сърце на София

NakovskaSolakov House - къща за семейство на творци в самото сърце на София

Всъщност това не е една къща, а две в два отделни имота, обединени в едно хармонично цяло

SamElyon – когато архитектурата срещне интегрираните технологии

SamElyon – когато архитектурата срещне интегрираните технологии

Партньор в сферата на професионалните аудио и комуникационни системи за изграждането на един от най-модерните комплекси в страната е фирма PRO Audio

Сграда е адаптирана в хотел, вписвайки се в средата и атмосферата на варненски квартал

Сграда е адаптирана в хотел, вписвайки се в средата и атмосферата на варненски квартал

Новата фасада е третирана на принципа на контраста с декоративни елементи от кортен, чието естество се свързва с жп-гаровия складов контекст

Къщата с порталите - преустройство, позволяващо да се види изначалната структура

Къщата с порталите - преустройство, позволяващо да се види изначалната структура

Обектът по проект на студио NADA е победител в категория "Реализации - еднофамилни жилищни сгради" в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024 и получи втора награда за развитие на малките селища