Жилищният сегмент компенсира спада в други сектори в строителството
Пандемията е оказала негативен ефект върху търсенето на офис площи и върху строителството и модернизацията на хотели
За новите тенденции на строителния пазар разказа вчера в рамките на втория ден от мащабното събитие за строителство, иновации, недвижими имоти и инвестиции Forum Real главният анализатор на Националния регистър за ново строителство и реконструкции в България Петър Мастиков. Онлайн в „Зала Форум“ той отбеляза, че пандемията е оказала негативен ефект върху търсенето на офис площи, върху туристическия бранш и респективно върху строителството и модернизацията на хотели. Повишаването на цените на определени материали и липсата на работна ръка също създават ограничения и забавят строителството, както и демографската криза и намаляването на активното население.
Мастиков обаче смята, че в бъдеще нещата ще се балансират. Според него в строителството за последните 18 години най-активно се реализират проекти в жилищния сегмент, като те компенсират и в момента спада при другите видове проекти.
Изграждането на промишлени и складови площи също остава силно. Това е вторият сегмент, на който се дължи цялостното развитие на сградната индустрия в страната. Тези проекти, които се реализират за последните десет месеца и са на площ 1,047 млн. квадратни метра, са с 22,4 на сто повече спрямо същия период на миналата година. Според експерта основният фактор за ръстовете в този сегмент е увеличеният инвестиционен интерес към изграждането на логистични бази, както и на нови производствени проекти.
Търсенето на жилищни имоти се е ускорило през последните две години, а в последните месеци всичко се търгуваше, като причини за това според участници във форума са липсата на алтернатива или непознаване на други сигурни инвестиции, страхът от инфлация, остарелият жилищен фонд и търсенето на ново строителство. Причини за покачване цените на имотите е покачването на цените на материалите, както и синхронното движение на цените спрямо доходите. Вероятно заради пандемията, заради Брекзит и заради разместване в политически план българите избраха България и това се отрази на пазара на имоти, отбеляза анализатор. Нарастването на цените може да достигне 10% през 2022г., но е възможно и естествено забавяне на предлагането, стана ясно по време на форума.
Най-големият форум за индустрията на недвижими имоти, инвестиции и иновации в България - Forum Real, се проведе на 3 и 4 ноември. Над 33 000 посетители слушаха и присъстваха онлайн на форума с над 150 лектори - лидерите на индустрията в България. Ако сте пропуснали форума, може да проследите всички дискусии и срещи на запис тук.
Ема Димитрова