Камарата на строителите в България изработи пътна карта с практически съвети за всеки, който се заема да строи
В услуга на гражданите браншовата организация публикува и примерни договори за строителство и ремонти
Снимка: Citybuild.bg
Камарата на строителите в България публикува пътна карта с практически съвети за осъществяване на всяка инвестиционна идея, свързана със строителство. Прагматичното помагало проследява целия процес – от осигуряването на терена, върху който ще се гради, през изработването на проект, различните режими за разрешаване и извършване на дейностите по Закона за устройство на територията /ЗУТ/ до реализиране на самото строителство и въвеждането му в експлоатация.
В приложение са дадени няколко примерни договора в полза на гражданите, които се заемат с обекти без повишена сложност или се захващат с ремонти. Има три вида образци, които не са задължителни за ползване, а са препоръчителни. Те са за строителство, за извършване на строително-ремонти работи и за ремонт на покрив.
„Камарата реши да изработи тези материали на база на дългогодишния си опит и в услуга както на заетите в строително-инвестиционния процес, така и на гражданите, които като частни инвеститори се заемат с тази нелека задача за лични нужди“, каза председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. „Надяваме се материалът да е в полза на всички, да улесни работата им, като ги ориентира в сложната материя на ЗУТ, както и да намали случаите на проблеми с некоректни изпълнители, като препоръчваме на хората за всяка дейност да сключват договор с изпълнителя“, добави той.
Автор на пътната карта е Савин Ковачев, директор на дирекция „Нормативни документи и анализи“ в КСБ. Той е познат в бранша като блестящ юрист, един от създателите на Закона за устройство на територията, казват от Камарата.
„За съжаление, по-голямата част от инвеститорите у нас не пазят добри спомени от срещите си с държавната или общинската бюрокрация, както и от множество сблъсъци с други участници в процеса на проектиране и строителство, нерядко завършващи в съда“, обяснява Ковачев. И добавя, че е подготвил пътната карта с желание да бъдат облекчени „болките и страданията“ на всички, борещи се с тежките процедури на ЗУТ и свързаните с него нормативни актове.
Пътната карта можете да намерите тук.