Къща в Малинова долина - отличаващ се проект в една по-консервативна среда

241

Жилищното пространство е с акцент върху контакта между помещения, двор, озеленен квартал и планината Витоша - с обособяване на отворени пространства и създване на динамична, но същевременно опростена композция от обеми и елементи


Имотът се намира в квартал с ниско застрояване в близост до планината Витоша. Естественият терен е с наклон в северна посока, като от по-високата южна страна се открива гледка към планината и източната част на София.

Сградата се развива на три нива - едно полувкопано и две надземни. Първото ниво включва сервизните помещения, а също и широко входно предверие, отворено към голямо външно покрито пространство. Експонираната интериорна стълба, която води към горните две нива, демонстрира връзката между входното пространство и останалата част от къщата.

Второто ниво е изравнено с прилежащия южен двор. Състои се от помещенията на дневната зона и родителския тракт. Ключов елемент на това ниво е голяма покрита южна веранда. Тя свързва помещенията за дневно ползване с градината.

На третото ниво са разположени индивидуалните жилищни помещения. От тази височина се разкрива нова перспектива към планината и околното пространство, уловена с помощта на големи витрини от пода до тавана и прилежащи отворени тераси. Покривът осигурява слънцезащита на големите южни витрини и визуален контакт без риск от прегряване в топлите месеци.

Интегрирани са решения за постигане на висока енергийна ефективност по време на експлоатацията: нискоенергийни стъкла, външни щори, високоефективна термопомпа, както и вентилационна система с рекупериране на топлината от отработения въздух. Големите конзолни козирки служат като пасивна защита от прегряване на южната богато остъклена фасада.

Сградата контрастира на преобладаващите в района къщи, изградени с опростена структура и обемно решение, често пристроявани хаотиочно. Със своите преливащи покрити постранства, големи отвори и висящ обем над входа сградата, сградата демонстрира възможностите на съвременния архитектурнен подход и строителни технологии.

Сградата по проект на арх. Арсени Ботушаров и арх. Ирина Гинчева стана един от двамата победители в категория "Реализации - еднофамилни жилищни сгради" в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2023.

ОЩЕ НОВИНИ

Журито определи номинирани и победители в ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

Журито определи номинирани и победители в ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

Церемонията по награждаването ще се състои по време на Архитектурно-строителната седмица на 27 март 2025 година в Интер Експо Център в София

Citybuild.bg Citybuild.bg
Отличиха проектите в конкурса "Cгpaдa нa гoдинaтa"

Отличиха проектите в конкурса "Cгpaдa нa гoдинaтa"

Той награждава най-добрите постижения през съответната година в България, както и свързаните с реализацията им инвеститор, архитект и строител

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Новата сграда за 4 групи е по проект на арх. Димчо Тилев - Tilev Architects, по чийто проект беше изградена и детската градина в "Горна баня", която получи награда в конкурса "Сграда на годината 2024"

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

В момента водим тежки битки срещу порочни инженерингови поръчки в Община Пловдив, заяви при получаването на наградата председателят на КАБ арх. Владимир Милков