Кметът на Бургас представи на министъра на културата проекта за изграждане на археологически студентски кампус на туристически комплекс "Акве Калиде"

118

Двамата обсъдиха и възможностите за развитие на подводната археология в морския град


Снимка: Община Бургас

В петък кметът Димитър Николов се срещна с министъра на културата Кръстю Кръстев. Двамата обсъдиха възможностите за развитие на подводната археология в морския град. Кметът сподели, че от тази учебна година Филиалът на Националната художествена академия в Бургас ще разкрие бакалавърска и магистърска програма по подводна археология, а Община Бургас има готовност да предостави бази за развитие на проучването на подводната археология в Черно море.

Това може да се осъществи съвместно с Министерството на културата, като институционален партньор в реализирането на проекта през националния Център за подводна археология, който е в Созопол. Така ще се даде възможност на морските общини да наблегнат на програми, свързани със създаване на капацитет за подводни проучвания в България, като един от лидерите в региона, свързани с изучаване на подводното наследство в Черно море.

Кметът Николов представи на министър Кръстев проекта на Община Бургас за изграждане на археологически студентски кампус на туристически комплекс „Акве Калиде“. Вече са водени разговори с 5 западни университети със специалност „Археология“, които са заявили желание да изпращат студентите си да провеждат стажове в археологически парк „Акве Калиде“, тъй като мястото е уникално поради наличието на цели пет исторически пласта от различни епохи – праисторическа, тракийска, римска, византийска и османска.

Идеята е там да бъде изградена многофункционална сграда за учебен археологически лагер, който да е база както за работещите на терен археолози, така и за студенти по археология от цял свят. Ще бъдат поставени бунгала за студентите-археолози, които ще бъдат изцяло съобразени с околната среда. Интегрираният проект ще включва зелени технологии, съобразени с опазването на културното наследство и околната среда в региона.

Кметът и министър Кръстев разговаряха за необходимостта от създаване на териториални звена на Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ в регионите за планиране, чрез което ще се оптимизира съвместната работа по опазване на културното наследство.

ОЩЕ НОВИНИ

“Зелено движение” с апел към премиера: Спрете разпродажбата на културно и природно наследство на България

“Зелено движение” с апел към премиера: Спрете разпродажбата на културно и природно наследство на България

В списъка за приватизация са предложени част от римския амфитеатър на Сердика в София, езерото в м. Карандила, 20 декара от Природен парк "Витоша" и черноморските носове Кротиря в Поморие и Червенка в Черноморец 

Правителството одобри допълнителни средства за археологически проучвания и теренна консервация

Правителството одобри допълнителни средства за археологически проучвания и теренна консервация

Близо 2 милиона лева ще осигурят възможността за проучване на седем от най-значимите археологически обекти в страната

Подготвят образователен център за работа с глина

Подготвят образователен център за работа с глина

За опазването на културното наследство на с. Мандрица разказа по време на форум на BAU Academy арх. Николай Маринов    

Възстановяват движението по участъка от път I-1 между Мездра и Лютидол

Възстановяват движението по участъка от път I-1 между Мездра и Лютидол

Трасето, по което ще се пусне трафикът, е с дължина 13 км, и е модернизирано и разширено с по две ленти в посока