Кметът на София: Всички 10 станции на метрото, по които се работи в момента, се изпълняват в срок

788

Първите три през „Подуяне“ ще бъдат пуснати през 2026 година, подготвя се и проект за  разширение на метрото към "Студентски град" с 5 станции


Снимка: СО

Кв. "Хаджи Димитър" – ж.к. "Левски"

"В момента се работи по 10 станции на метрото. Всички проекти от строителството по бул. “Владимир Вазов“, през „Слатина“ и в „Обеля“ се движат с добро темпо и в сроковете, в които са заложени", каза в петък кметът на София Васил Терзиев при проверка на метростанция „Стадион "Георги Аспарухов“, която е част от разширението на Линия 3, участък кв. "Хаджи Димитър" – ж.к. "Левски". Участъкът от 3 км и 3 станции през „Подуяне“ по бул. “Владимир Вазов“ е изпълнен над 50%. Първата част от трасето - МС „Хаджи Димитър” – МС „Стадион "Георги Аспарухов”, е изпълнена на около 62%. Изпълнението на втория участък от трасето – МС „Ст. "Георги Аспарухов” – МС “Тракия” – е изпълнен на 54%, а третият участък - МС ”Тракия” – МС „Владимир Вазов”, на 50%. И в трите станции след август ще започнат архитектурно-строителни работи. Участъкът трябва да е завършен през първото тримесечие на 2026 г.

МС "Обеля"

В срок върви и изграждане на метростанция на бул. "Панчо Владигеров" в кв. "Обеля", между МС "Сливница" и МС "Обеля". Тя ще бъде готова в края на 2026-а – началото на 2027 година.

Разширение до "Арена София" и "Цариградско шосе"

Изгражда се и второто разширение на Линия 3 през ж.к. "Слатина" до "Арена София" и "Цариградско шосе". Изпълнението е около 12%. Трасето е дълго 6 км, ще има 6 станции и трябва да е готово през лятото на 2027 г. Работи се по всички станции. На първата от тях, която се намира на бул. „Цариградско шосе”, се извършват строително-монтажни работи по преустройството на инженерните мрежи. Доставено е необходимото оборудване и инсталации за тунелопробивната машина (ТПМ) и за производството и монтажа на стоманобетоновите сегменти. Съгласно строителния график машината трябва да започне работа от стартовата шахта през октомври.

Очаквано разширение в посока Западната дъга на "Околовръстния път"

В плановете на общината е да разшири с 2 спирки и Линия 1 след метростанция „Люлин” в посока Западната дъга на "Околовръстния път". За тях се провежда процедура за изпълнител. Отсечката ще е дълга 2 км.

Разширение към "Студентски град

Предвижда се Линия 2 на метрото да се разшири към "Студентски град" с 5 нови станции. Това ще стане с изграждането на 5-километрово продължение на Линия 2 от метростанция „Витоша” по бул. „Черни връх” през квартал „Кръстова вада-запад” до "Студентски град". В момента е обявена обществена поръчка за проектирането на участъка.

„Метрополитен” е обявил и процедура за доставката на 16 метровлака за Линия 1 и Линия 2.

ОЩЕ НОВИНИ

Като паркинги ще бъдат ползвани общински имоти в столичния район "Овча купел"

Като паркинги ще бъдат ползвани общински имоти в столичния район "Овча купел"

Съществуващата растителност ще бъде съхранена максимално, казват от администрацията

Готово е спортното игрище за баскетбол и футбол в парк "Дамян Дамянов" в София

Готово е спортното игрище за баскетбол и футбол в парк "Дамян Дамянов" в София

Обновен е занемареният от години спортен терен в градинката при КАТ

Има технически проект за комплекс "Българка" в град Тервел

Има технически проект за комплекс "Българка" в град Тервел

Предстои да бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител на строителните работи за саниране на обекта

Ново градско пространство ще бъде оформено в района на строящия се стадион "Арена Варна"

Ново градско пространство ще бъде оформено в района на строящия се стадион "Арена Варна"

Целта е съчетаване на спортна инфраструктура, жилищно строителство, обществени пространства, бизнес и търговски функции, казват инвеститорите

Въпреки огромния нов ресурс за саниране до 2032 г., само една от всеки десет сгради ще може да се възползва

Въпреки огромния нов ресурс за саниране до 2032 г., само една от всеки десет сгради ще може да се възползва

Четвъртото издание на дискусионен форум „Кметовете говорят“ постави на фокус нуждата от ясни и прозрачни критерии при изпълнение на програми за сградно обновяване

В Панчарево ще изградят туристически маршрут с велоалея, пъмп трак трасе и барбекю зона

В Панчарево ще изградят туристически маршрут с велоалея, пъмп трак трасе и барбекю зона

Велоалеята ще започва от квартал Горубляне и ще стига до Панчаревското езеро