Комисията по околна среда одобри промени в Наредбата за изграждане на техническата инфраструктура и зелената система на територията на Столична община
Основни акценти са по-добра съгласуваност и по-ефективен контрол
Снимка: СО
Комисията по околна среда в Столичният общински съвет одобри доклад относно промени и допълнение на Наредбата за изграждане на елементите на техническата инфраструктура, зелената система и гаранциите при строителството им на територията на Столична община. Причината е, че са установени проблеми в нейното приложение, които налагат нейното изменение в следните насоки:
1. Съгласуваност при полагането и изграждането на отделните подземни улични мрежи и съоръжения, чрез които се предоставят обществени услуги. За постигането на този резултат следва да допринесе нов раздел от Наредбата. Той предвижда създаването на помощен орган с консултативни функции - постоянно действаща експертна комисия, която подпомага кмета на общината при упражняване на правомощията му във връзка с координирането на подземното и надземно улично строителство. Изменените и допълнени разпоредби уреждат изработването и приемането от Столичния общински съвет на ежегодна общинска строителна програма, въз основа на която се изграждат, ремонтират, реконструират и рехабилитират елементи на техническата инфраструктура в тротоари, улици, площади и елементи на зелената система, включването на нови обекти в програмата, както и допустимите хипотези на изграждане и ремонт на обекти, невключени в програмата.
2. Осъществяването на ефективен контрол по изпълнение на договорите за поръчка и договорите за гаранции. За постигането му са предложени промени в чл. 6.
3. Постигане на качествено възстановяване на настилките след извършени изкопни работи от страна на експлоатационните дружества при изграждането на нови и при плановите и аварийни ремонти на съществуващи елементи ог мрежите на техническата инфраструктура. Прецизират се правилата относно гаранциите и гаранционните срокове, уредени са случаите, в които се сключва договор за гаранционно обслужване, както и тези, в които такъв не се изисква.
4. Коректно съставяне на протоколите по време на строителството и въвеждането в експлоатация на обекти на техническата инфраструктура. Този резултат се очаква да бъде постигнат с предвиждането на възможност за осъществяване на инвеститорски контрол от страна на Общината.
5. Създаване на условия за георефериране на данните за сключените договори по Наредбата. Изменението в чл. 17 поставя само началото на посочения процес, въз основа на който да бъде създадена работеща географска информационна система, поддържаща данни за разрешенията за строеж, актовете и протоколите за изпълнение на договора за поръчка до въвеждането в експлоатация на съответния обект.
6. Намаляване на административната тежест. Този резултат ще бъде постигнат като цяло с предлаганите изменения и допълнения на Наредбата, чрез прецизиране на реда и условията за сключване на договори по Наредбата.
Очакваните резултати от приемането на предложения проект са и непротиворечива правна уредба на местно ниво с националната нормативна регулация в областта на обществените отношения, свързани с изграждане на елементите на техническата инфраструктура и зелената система на територията на Столична община.