Кристалните градини на NV TOWER - първата сграда-вертикален парк в България

574

За проекта разказа Добромира Лулчева, която беше отличена за ландшафтен архитект на 2021 година 


Съюзът на ландшафтните архитекти обяви победителите в конкурса за ландшафтен архитект на 2021 година. Журито класира на първо място ланд. арх. Добромира Лулчева и Landscape Design Studio за проекта „Кристалните градини на NV TOWER“. Вчера по време на Landscape Architecture Week 2022 в Лесотехническия университет тя разказа за визията на студиото за пространства, носещи усещане за природа.

NV TOWER на бул. „Г. М. Димитров" 57 в София е проектирана от A&A Architects и силуетът следва формите на планински кристали (вижте подробности тук). Ландшафтната архитектура е създадена от Landscape Design Studio, като концепцията е подчинена на биофилния дизайн - ново течение в архитектурата, което има за цел да създаде силни връзки между природата и човека, които имат благоприятно въздействие върху здравето, благосъстоянието и производителността, повишаването на креативността и намаляването на стреса. От Landscape Design Studio се стремят да създават уникална комбинация от дизайн, характер и чувство, която допълва визията и вътрешния свят на клиента, но и има принос към природата, града и обществото.

В проекта NV Tower са пресъздадени едновременно характерните очертания на планината Витоша с нейните върхове и динамичните форми на кристалите, с които сградата прави връзка с една от основните дейности на инвеститора - минното дело. До голяма степен това определя и концепцията на ландшафтния проект. Вегетативните обеми са интегрирани в облика на сградата под формата на интензивни градини на всеки един от етажите и носят усещане за разливаща се ‘‘зелена лава‘‘ от покрива към озеленените пространства около нея. Обликът на всички покривни градини е вдъхновен от определен цвят на скъпоценен кристал – аметист (лилаво), тюркоаз (синьо), рубин (червено), като видовият състав на храстовата растителност е избиран спрямо скъпоценните камъни. Предвидената първоночално за покрива „диамантена“ градина слиза на терен заради необходимостта от технически съоръжения на най-високото ниво на сградата.

Първият пример за вертикалнo озеленяване с дървета на многоетажна сграда в България е във високата 106 метра сграда NV tower, която приютява повече от 200 дървета и над 7 000 растения от широка гама декоративни храсти, треви и цветя по своите 21 етажа. Богато озеленени с естествена растителност фасади и вътрешни пространства, красива паркова среда са част от архитектурното решение. Цялата му красота ще бъде видима след около 5 години, когато дърветата поотраснат.

Всеки от етажите има достъп до озеленени тераси, като за преграда от ветровете са използвани иглолистни и вечнозелени дървета, а декоративният цветови ефект е постигат чрез храсти и треви. Предизвикателство е било монтирането на легла за растителността с достатъчно пространство за развитие на дърветата, като реализацията е чрез метална конструкция с няколко слоя за топлоизолация. Поливната система е монтирана заедно с ВиК мрежата на сградата.

Сградата помага за изграждането на по-добър микроклимат в района, за повишаване на влажността във въздуха и за филтриране на праховите частици, които присъстват в градската среда. Чрез своята разнообразна дървесна и храстова растителност NV tower‘ ще абсорбира 4 тона CO2 годишно и ще произвежда над 13 кг кислород на ден.

На разгърната застроена площ 48 000 кв.м освен покривните градини  са разположени още офиси, жилища, търговски обекти, ресторант, кафене, уелнес и спортен център, конферентен блок, панорамна площадка и подземни паркинги. Предвидени са удобства за велосипедисти и паркоместа със зарядни станции за електромобили.

Пред сградата е проектирана обществено достъпна градина с малко площадно пространство и сух фонтан, като настилките и алейната мрежа са неутрални цветово и максимално ограничени, а акцентът е върху растителността. Проектирана е експозиция на открито с препратка към минното дело, предвидени са и места за скални късове.

Устойчивостта на проекта NV Tower е гарантирана от сертификацията по LEED Gold. Освен озеленяването, системите са обект на контрол и мониторинг от система за сградна автоматизация. За климатизиране са предвидени VRV системи за всяка зона за едновременно отопление и охлаждане в различни части от офиса, които използват отпадналата топлинна енергия от едни зони в офиса за затопляне на друга зона. Отпадналата топлина от всички сървърни помещения се използва за затопляне на офисните площи. За вентилация и пресен въздух са предвидени автономно за всеки етаж вентилационни камери с ротационни рекуператори за намаляване на енергийните разходи и пречистване на въздуха чрез фини филтри клас F7. За подобряване на здравословната среда и превенция от разпространението на микроорганизми и вируси се прилагат UVC лампи Ozone Free стерилизация във вентилационните системи. Специална система събира и използва 100% от дъждовната вода.

Инвеститор в NV TOWER е „Минстрой Пропъртис“ ЕООД, конструктор е „Структо“ ООД, а изпълнител - „Маркан“ ЕООД. Сложните форми и смелата визия на сградата са постигнати и с ефективна комбинация от различни системи на ЕТЕМ и детайлни решения, които да отговорят на предизвикателствата, без да се губи функционалността.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Районните кметове във Варна са готови с докладите си за малките инфраструктурни ремонти

Районните кметове във Варна са готови с докладите си за малките инфраструктурни ремонти

Кметът Благомир Коцев изиска от тях да предоставят в едноседмичен срок списък с местата и обектите

Ще разширяват и надстрояват сградата на детска градина "Фют" в столичния район "Лозенец"

Ще разширяват и надстрояват сградата на детска градина "Фют" в столичния район "Лозенец"

Ще бъдат разкрити две допълнителни градински групи и ще се обособи физкултурно-музикален салон

До момента в 8 детски градини и едно училище в столицата са установени вредни азбестови материали

До момента в 8 детски градини и едно училище в столицата са установени вредни азбестови материали

До 31 май комисия към всеки район ще провери сградния фонд на всички общински учебни заведения, за да се предприемат мерки

Като част от нова програма на Столична община се предвижда преобразяване на дворовете на две училища в район "Сердика"

Като част от нова програма на Столична община се предвижда преобразяване на дворовете на две училища в район "Сердика"

Междувременно днес Столичният общински съвет одобри средства до 500 хиляди лева, с които 10-15 учебни заведения да направят своите дворове по-зелени