Лекция "Архитектите на София" е посветена на обновяването на града след Освобождението
Тя проследява и изследва общите усилия на предприемачи, политици и архитекти, които имат за цел да променят облика на града и да го превърнат от малко населено място в периферията на Османската империя в модерна европейска столица
Лекцията "Архитектите на София" на 19 октомври (четвъртък) от 19:00 часа е посветена на обновяването на София в периода след Освобождението - в края на 19-и и началото на 20-и век. Тя ще разгледа работата на най-значимите български и чужди архитекти, работили в София по това време: Антонин Колар, Фридрих Грюнангер, Георги Фингов, Йордан Миланов, Кирил Маричков, Пенчо Койчев, Наум Торбов, Георги Овчаров и др.
По време на събитието ще се запознаете с архитектурните стилове в София, както и с историята на изграждането и функциите на някои от най-интригуващите обекти в града. Акцент ще бъдат и сгради, които имат нужда от възстановяване, както и добрите примери за запазване на архитектурното ни наследство.
Лекцията ще води Кристина Тужарова - художник, илюстратор и графичен дизайнер, която води лекциите на "История на изкуството за любители" от 2016 г. насам. Автор е на поредица от книги за деца, посветени на българските художници.