Махат оградите около отчасти демонтирания паметник на Съветската армия в Княжеската градина в столицата

188

Зоната ще бъде отворена за събития и ежедневни активности, а паралелно с това ще се събират мнения за изготвяне на задание за архитектурен конкурс за трансформация на градината


Източник: Citybuild.bg, октомври 2025г.

От вчера до 26 април Областна администрация на област София ще осигури достъп за извършване на демонтаж и извозване на строителното скеле окорло паметника, като районът ще бъде обезопасен. Необходимата организация е създадена поради изтичане на договора със собственика на техническото съоръжение. "Към настоящия момент липсват основания договорът и месечният разход от 12,210 евро с ДДС, свързан с него, да бъдат продължени", каза върналият се наскоро на поста областен управител Вяра Тодева.

Това начерение коментира заместник-кметът по градоустройство арх. Любо Георгиев. "След продължителен застой Столичната община и Областната управа предприемат координирани действия за възстановяване на едно от най-централните публични пространства на София. През последните години зоната около паметника беше оградена и извадена от градския живот. В последните месеци, след разговори с областния управител Вяра Тодева, беше постигнато съгласие за конкретни стъпки за връщане на живота в пространството“, каза арх. Георгиев. 

Още в следващите месеци ще започне постепенно отваряне на централната зона чрез събития и ежедневни активности, като ще се използва наличната инфраструктура – павилиона, спортните зони и подлезите. Паралелно с това ще се събират мнения и данни чрез анкети, фокус групи и директна работа с хората на място. Те ще послужат за изготвяне на задание за архитектурен конкурс за бъдещата трансформация на градината.  

Припомняме, че през февруари на последното си заседание правителството в оставка отпусна 270 000 евро за охрана на фигурите от Паметника на Съветската армия. След решението на Столичния общински съвет от 9 март 2023 година започна демонтажът му, а ВАС отхвърли искането за спиране на дейностите. Фигурите са преместени за съхранение в държавен имот край с. Лозен. Музеят на социалистическото изкуство обяви, че няма място за тях.

ОЩЕ НОВИНИ

Зелена арт инсталация с "музика и рози" е изградена на новото кръгово кръстовище на западния вход на Казанлък

Зелена арт инсталация с "музика и рози" е изградена на новото кръгово кръстовище на западния вход на Казанлък

Проектът е на Лора Гидимаркова и е обвързан с локацията и близката фабрика за производство на струнни музикални инструменти

"Спаси София" предлага спешна програма за поставяне на навеси на 135 от спирките на градския транспорт

"Спаси София" предлага спешна програма за поставяне на навеси на 135 от спирките на градския транспорт

По-малко от 2 на всеки 10 спирки в центъра на столицата имат защита от дъжд, сняг и слънце

Нови карти показват достъпните туристически маршрути на Варна за хора с двигателни затруднения

Нови карти показват достъпните туристически маршрути на Варна за хора с двигателни затруднения

В картите са обозначени основните културни, исторически и архитектурни обекти по трасето, както и информация, улесняваща достъпа до тях

"Спаси София": Контролът на достъпа с кола в Борисовата градина се заобикаля с резервация в кръчма

"Спаси София": Контролът на достъпа с кола в Борисовата градина се заобикаля с резервация в кръчма

Партията внася доклад за въвеждане на ясни и публични правила, които да определят кой, кога и при какви условия може да влиза с автомобил в парка

Грубо поведение от страна на "зелени" активисти опорочи финалното обсъждане на проекта за Подробен устройствен план на Борисовата градина

Грубо поведение от страна на "зелени" активисти опорочи финалното обсъждане на проекта за Подробен устройствен план на Борисовата градина

Представители на организации и инициативи са против изграждане на подземни паркинги, като в същото време предлагат такъв под съществуващия наземен до стадион „Васил Левски“