Между 10 и 12 ноември ще се проведат международните Дни на отворените врати на пасивната къща

150

По време на инициативата може да научите повече за стандарта, да разберете какво е да живееш в пасивна къща и какъв е бил процесът на изграждане или преоборудване, а професионалисти ще ви обяснят технически детайли за проектите


Вече 20 години пасивни сгради по цял свят отварят за посетители, които искат да усетят комфорта в подобни къщи. Интересът към стандарта, който е създаден преди повече от 30 години, нараства много през последните години в целия свят, защото се е доказал като най-високият стандарт за енергийна ефективност на сградите. В САЩ вече има щати, в които всички нови сгради трябва да отговарят на този стандарт. В Китай се строят цели селища, отговарящи на високите изисквания на стандарта. Десетки хиляди пасивна сгради се строят в Австралия, Нова Зеландия, Канада и Европа.

С нарастването на цените на енергоносителите в България интересът също се засилва. За съжаление обаче често се злоупотребява с името „Пасивна къща", тъй като хората у нас все още не са запознати със стандарта и се предоверяват на некомпетентни по темата проектанти и строители, казват от "Пасивна къща България" - първата българска компания, акредитирана от Passivhaus Institut (PHI). За шеста поредна година тя представя сертифицираната пасивна къща в софийското село Войнеговци.

В рамките на международното събитие може да намерите обекти за посещение, като разгледате участващите пасивни сгради в базата данни. От България са регистрирани 11 обекта. Може също да направите дигитални обиколки от минали #iPHOpenDays в YouTube плейлист, както и да намерите местен проект чрез актуализираща се карта.

За да участва вашият проект в Международните дни на отворените врати за пасивни сгради 2023 година, трябва да го регистрирате в Международната база данни за пасивни сгради. Вижте още тук.

ОЩЕ НОВИНИ

Подземията на София: дискусия и прожекция

Подземията на София: дискусия и прожекция

Събитието е организирано от Клуб "Смисъл" и Екипът на София и ще е с участието на кмета на район "Слатина" Георги Илиев

България отбелязва рекордна инвестиционна година при бизнес имотите

България отбелязва рекордна инвестиционна година при бизнес имотите

Това бе сред основните изводи по време на конференцията на CBRE, в рамките на която най- голямата консултантска компания в света представи своя годишен доклад SEE Region Real Estate Market Outlook 2026

Архитекти създадоха дигитални и физически модели на съборени емблематични сгради във Варна

Архитекти създадоха дигитални и физически модели на съборени емблематични сгради във Варна

Ръководител на проекта "Невидимият град" е д-р арх. Надя Стаматова