Министерският съвет предостави за управление имот и недвижими културни ценности на община Казанлък за още 10 години
В имота от 46 641 квадратни метра се намират тракийските гробници ,,Шишманец", ,,Хелвеция" и „Грифоните", както и сграда с площ 100 квадрата
Снимка: andrey-andreev.com. Гледка към Казанлъшката котловина и язовир Копринка, а в далечината е Средна Гора.
Вчера Министерският съвет удоволетвори искането на Община Казанлък за предоставяне безвъзмездно за управление три от могилните светилища за още 10 години. Дейностите, свързани с опазване на културните ценности и осъществяването на други научни, културни, образователни и туристически дейности ще се извършват в съответствие с изискванията на Закона за културното наследство от Историческия музей - Казанлък.
„През изминалия десетгодишен период на безвъзмездно управление Община Казанлък е демонстрирала и доказала експертизата си при ефективния маркетинг на културно-историческите обекти и особено внимателно отношение с цел тяхното опазване и съхраняване“- това е изложено в мотивите на Община Казанлък в искането до Министерския съвет за удължаването на срока за управление на тракийските могилни светилища.
През 2005 г. Общината започна да изпълнява Програма за социализация на тракийските гробници и консервация на археологическите находки, чиято крайна цел е пълноценно представяне на цивилизацията на древните траки.
Долината на тракийските царе – така е известна Казанлъшката котловина. Тук са концентрирани голям брой могили (около 1500), издигнати от траките. В много от тях вероятно са погребани тракийски аристократи или важни личности. В днешно време са проучени около 300, а са отворени за посещения и социализирани само дузина. В покрайнините на град Шипка могат да се разгледат три тракийски гробници-светилища – Хелвеция, Грифоните и Шишманец (твърди се, че това е по-правилното наименование от Шушманец).
Снимка: andrey-andreev.com. Хелвеция.
Снимка: andrey-andreev.com. Грифоните.
Снимки: andrey-andreev.com. Шишманец.