На 19 септември ще представят голяма трансформация на Централния универсален магазин (ЦУМ) в София
Освен хотелска и търговска част, са предвидени музейни експозиции, заведения, СПА център, конгресна зона, бизнес център и детска работилница
Източник: Antika World
Централният универсален магазин (ЦУМ) на Ларгото в София е част от архитектурния ансамбъл на сградите на Министерския съвет, Президенството и Парламента. Концепцията за неговата трансформация беше представена преди дни от компанията Antika World, която ръководи проекта, пред Българската търговско-промишлена палата (БТПП). ЦУМ е собственост на пловдивския бизнесмен Георги Гергов. Първоначално плановете му бяха да го транформира за продажба на луксозни стоки, а през 2010 година се коментираше имотът да бъде купен от държавата за сграда на Националния исторически музей.
Снимка: ecksplorer.com. Сградата на ЦУМ е вляво.
Мащабната концепция предвижда в сградата на ЦУМ да има Египетска къща (музей), Българска къща (музей), Музей на розовото масло, петзвезден хотел, заведения, книжарница и детска работилница, търговска зона с луксозни магазини, Beauty Corner & SPA, конгресна зона, пространство за споделена работа, бизнес център и изследователски център, фокусирани върху насърчаване на сътрудничеството между частния сектор в България и арабските страни. Архитектурни консултанти са GLV Architectes (Нант, Франция) и MADA Architects (Кайро, Египет).
Източник: Antika World
Намерението е за дългосрочен проект, който ще се реализира през следващите 20 години, но първите части ще са готови през април 2025 г. Целта е възстановяване функционалността на ЦУМ като модерен символ на София с отлично разположение и полезност за обществото. Публичното представяне на транформацията ще бъде на място на 19 септември от 10:00 часа в Българската търговско-промишлена палата на ул. "Искър" 9 в София и онлайн в zoom.
Източник: Antika World
Централният универсален магазин е проектиран от арх. Коста Николов през 1956 година и година по-късно е официално открит. Дълго време това е най-големият търговски център на Балканите. В него са монтирани и първите ескалатори у нас. През 1986 година сградата е основно реконструирана под ръководството на арх. Атанас Николов. От 1999-а до 2001 година е завършен проект за обновяване и реконструкция, осъществен под ръководството на британски екип. Според управляващото дружество възстановителните работи са включвали създаването на пространство, разпределено около два атриума, което позволява проникването на естествена светлина в сградата от покрива. Планирането на вътрешното пространство е извършено по проект на архитекти от Лондон, като целта е била постигането на максимално ефективно разпределение на площите.
Източник: www.tzum.bg
Ема Димитрова