Над 100 декара от Морската градина не са разчиствани повече от 20 години

584

След като бъдат отстранени самораслите храсти, ландшафтните архитекти ще могат да достигнат до едроразмерната растителност и да оценят нейното състояние


Снимка: Община Варна

Огромни площи около 100 декара от Морската градина не са разчиствани от близо 20 години, каза за БНТ Стоян Аргиров, директор на ОП „Управление на проекти и озеленяване“. Служители на предприятието започнаха санитарна резитба в изоставените парцели – близо 80 на брой.  Звеното продължава разчистването от саморасли храсти по посочените парцели, в изпълнение на 6-месечен график.

Дейностите започнаха от Зоопарка и ще продължат на север до края на Морската градина. След като бъдат отстранени самораслите храсти, ландшафтните архитекти ще могат да достигнат до едроразмерната растителност и да оценят нейното състояние. Ако има сухи и опасни дървета, ще бъде издадена заповед за отсичането им. В такъв случай веднага ще бъде изработена компенсираща програма за залесяване с нови дървесни видове, обясни Аргиров.

По думите му, с дейностите по разчистването отделните територии на Морската градина ще добият вида на историческото ядро на парка и градината ще стане още по-привлекателно място за отдих. Положителен ефект ще има и върху състоянието на ценните дървесни видове в градината. Успоредно с тези дейности Общината ще реновира и осветлението на алеите, каза още той.

Служителите на ОП „Управление на проекти и озеленяване“ се подготвят за ежегодното пролетно-лятно зацветяване, а в Морската градина вече тече рутинна поддръжка, след като бяха отстранени щетите от бурите през ноември и от езерото под алпинеума бяха извадени паднали при урагана дънери и дървета, допълни директорът на предприятието.

ОЩЕ НОВИНИ

Подземията на София: дискусия и прожекция

Подземията на София: дискусия и прожекция

Събитието е организирано от Клуб "Смисъл" и Екипът на София и ще е с участието на кмета на район "Слатина" Георги Илиев

Столичната община подписа дългосрочни договори за чистота в 6 района на София

Столичната община подписа дългосрочни договори за чистота в 6 района на София

Според "Спаси София" това е капитулация в „битката с мафията в боклука“ - договори с "Титан" на цена 285 лв. вместо обещаните 167 лв.

11 "кални точки" в столичния район "Красно село" ще бъдат превърнати в паркинги

11 "кални точки" в столичния район "Красно село" ще бъдат превърнати в паркинги

Те се намират в "Лагера", "Хиподрума", "Белите брези", "Борово", "Красно село" и "Славия" 

Одобриха средства за обновяване на централния площад в с. Чепинци на столичния район "Нови Искър"

Одобриха средства за обновяване на централния площад в с. Чепинци на столичния район "Нови Искър"

Налага се цялостна промяна в концепцията на пространството - с ново осветление и паркова мебел, с оглед неговото използване за различни събития

Предстоят огледи на пешеходните подлези на територията на Столична община

Предстоят огледи на пешеходните подлези на територията на Столична община

Това става ясно от отговор на кмета Васил Терзиев на питане от страна на общинския съветник Гергин Борисов

Столичният район "Слатина" ще има нови допълнителни 580 паркоместа в междублокови пространства в кварталите "Редута" и "Христо Смирненски"

Столичният район "Слатина" ще има нови допълнителни 580 паркоместа в междублокови пространства в кварталите "Редута" и "Христо Смирненски"

Предложението е на районния кмет Георги Илиев и беше одобрено миналата седмица от Столичния общински съвет