Нагоре по течението: изложба събра дизайн идеи за Дунава от 5 държави на Кея в Русе

404

До 14 август жителите и гостите на града могат да разгледат изложбата


 

Идеи от съвременния дизайн за това как градовете по Дунава се свързват с реката събра изложба на Кея в Русе. До неделя, 14.08. включително може да се разгледат смели, изненадващи идеи за нови места и дейности край реката. Сред участниците са млади дизайнери от Русе и София, България; Нови Сад, Сърбия; Будапеща, Унгария; Братислава, Словакия; Виена, Австрия. Инициативата се провежда в Русе за първи път по инициатива на Колективът.

Изложбата е интерактивна – включва карта на Дунавския регион и допълнително дигитално съдържание, което може да бъде разгледано на смартфон. Сред представените идеи от България са маршрути за исторически и еко туризъм по цялото българско поречие, както и предложение за нов музей на гр. Русе край реката. 

Проектите от Словакия включват обсерватория за птици в местен резерват, както и реновация на квартала Лидо в Братислава – с повече зони за отдих на открито, възстановена гребна база и условия за ползване на лодки и кану-каяк в самия град. 

Участниците от Будапеща представят мост от 2018 г. с модерна конструкция от стоманени въжета, който по-добре свързва двете части на града. 

Представител на Виена са нови плаващи градини на реката, създадени през 2020 г., които откриват повече зелено пространство в иначе гъсто застроената част на града и позволяват на виенчани да отдъхнат край реката.

Много от идеите в изложбата са приложими и в Русе и ще станат част от дългосрочната стратегия на Колективът за оживяване на бреговата ивица. Като част от изложбата ученици от местни професионални гимназии търсиха вдъхновяващи примери и развиха свои идеи за крайбрежните зони. Те участваха и в подреждането на самата изложба. В продължаващи занимания с учениците през тази и идната година те ще приложат идеите от други дунавски градове в своите проекти за Русе.

Изложбата е разположена в архитектурната инсталация Реките на града – Русе, под Вития мост, и е достъпна по всяко време на деня

 

ОЩЕ НОВИНИ

Ожесточени са споровете за изграждането на детска градина върху зелена площ в район "Красно село" в София

Ожесточени са споровете за изграждането на детска градина върху зелена площ в район "Красно село" в София

Мястото с десетилетни дървета е наричано от жителите „полянката с бабуната“ или „снежната пързалка на „бабуната”  

В София се провежда първото издание на климатичния "ЖЕГА ФЕСТ"

В София се провежда първото издание на климатичния "ЖЕГА ФЕСТ"

Събитието събира на площад „Бански“ над 35 организации, университети и компании, за да покажат начини за по-устойчив град

Обновеният парк "Пети октомври" в Стара Загора отвори за посетители

Обновеният парк "Пети октомври" в Стара Загора отвори за посетители

Емблематичното пространство с нова инфраструктура, детски зони, „говорещи“ кошчета и високотехнологичен фонтан от ново поколение е реализирано по проект на ”Ландшафтен дизайн-инвест”

Напредва изграждането на стадион "Българска армия" заедно с озелененото пространство пред него

Напредва изграждането на стадион "Българска армия" заедно с озелененото пространство пред него

Подробният устройствен план на Борисовата градина, който се обсъжда финално в момента, не допуска обособяване на паркоместа