"Пчелно училище" е големият победител в конкурса "Градолюбители 2024"
Той насърчава активното включване на гражданите в проекти за развитието на градовете
Снимка: Антон Чолаков
За четвърта поредна година "Капитал" и Британското посолство организираха конкурса "Градолюбители", който насърчава активното включване на гражданите в проекти за развитието на градовете. Вдъхновени от успеха на предходните издания, Фонд за устойчиви градове и Фонд ФЛАГ подкрепиха тазгодишния конкурс с осигуряване на награден фонд и консултации за структуриране на добрите градски идеи. Наградите бяха връчени на церемония на 7 ноември в резиденцията на британското посолство в София.
Големи награди:
✅Тазгодишният първенец в "Градолюбители" е проектът "Пчелно училище" на Ирена Петрова, преподавател по икономически дисциплини в СУ „Христо Ботев“ в Ихтиман. Тя и нейни ученици са създатели на инициативата "Мед с кауза", като организират благотворителни базари с различни каузи, например за деца с диабет. "Пчелно училище" ще е нейно продължение, където деца ще се обучават на пчелна тематика за опазване на околната среда и ще създават различни сувенири за следващите базари. Училището ще се помещава в дървена къща, изрисувана като кошер отвън. То ще предлага редица иновативни и развлекателни дейности за деца над тригодишна възраст. Вижте още тук.
Източник: Ирена Петрова
✅На второ място се класира проектът "Естествено изкуство" в парк Бедечка в Стара Загора. Паркът е място с уникална екосистема и биоразнообразие, който концентрира усилията на местната общност за неговото съхранение, опазване и развитие. Целта е в рамките на фестивала “На зелено”, организиран от Творчески колектив "На улицата", да се разбработи постоянна лендарт експозиция и в следващите 5 години "Бедечка" да се превърне в първия лендарт парк в България.
✅На трето място бе отличен "ПарКът - Споделено Младежко Пространство" в двора на ОУ „Христо Ботев“ в Черноморец на Иван Деспов. Проектът има за цел да надгради върху двугодишните усилия за създаване и облагородяване на пространство за младежите на Черноморец, където да социализират, общуват и спортуват с монтиране на осветление, допълнителна паркова мебел, засаждане на подходяща растителност, а догодина и организиране на тематични събития.
Целеви награди (за конкретни материали и оборудване):
✅ Библиотека в парка - гр. Хасково. Проектът предвижда създаване на публично пространство в парк Кенана чрез прилагане на подход от градското развитие, в който в центъра на намесата се поставят хората и техните нужди, т.нар. placemaking. За целта се предвижда закупуване на каравана, обзаведена като библиотека, и обособяване на сцена за игри под формата на книга сред величествената природа на парка.
✅ Urban Canvas - гр. Ямбол. По проекта се предвижда изграждане на мобилни стенописи (5Х2 м), разположени в градски пространства за Фестивала на визуалните градски изкуства в Ямбол през 2025 г.
✅ Рециклиране за напреднали - гр. Габрово. Проектът търси адекватно решение за повторно използване на текстила в посока кръгова икономика чрез закупуване на преса за изработка на тухли от стар текстил.
Поощрителни награди:
✅ Сърце в зелено. Проект на Ваня Иванова от Пазарджик, която заедно с над 30 деца от града през последните седем години е засадила около 80 японски вишни. Идеята възниква като начин да насърчи опазването на околната среда и здравето.
✅ Карта на София за деца. Идеята на проекта е създаването на сайт, който включва карта с отбелязани обекти като училища, детски градини, музеи, библиотеки и ключови обекти от града. За в бъдеще ще бъдат добавени още безопасни маршрути до училище, велоалеи и т.н. С финансовата награда от конкурса ще бъде създадена физическа карта, за да бъде разпространена на различни локации из София. Идеята е това да се случи до лятото на следващата година.
✅ Кът на благоевградската снаха. Идеята на Румяна Кръстева е да се облагороди малък общински терен и той да приюти скулптурата "Плодородие", дело на местния скулптор Крум Дерменджиев.
Конкурсът стартира през април 2024 г. и завърши през септември 2024 г., като близо 50 проектни идеи са кандидатствали за финансиране с цел подпомагане на реализацията им. Класирането е на база оценката от жури с представители на организаторите и външни експерти с основни критерии: въздействие/значимост/екип и опит/устойчивост и иновативност. Наградният фонд за 2024 г., осигурен с подкрепата на Фонд за устойчиви градове, Фонд ФЛАГ и Сиском Инженеринг, ще бъде разпределен между отличените проекти.