Направена е първата стъпка към демонтажа на Паметника на Съветската армия от Княжеската градина в София

493

Решението ще зависи от държавата, като предстои предложението да бъде гласувано от още комисии в общинския съвет, както и на негова сесия


Снимка: БГНЕС

След като години наред въпросът за демонтажа на Паметника на Съветската армия се отлагаше, днес Комисията по култура в Столичния общински съвет гласува кметът на София да поиска от държавата да премести монумента в Музея за изкуство от периода на социализма или в друг подходящ държавен терен извън централната градска част на София. Принципно има идея и да бъде организиран архитектурен конкурс за зоната на паметника. Предложението беше прието в комисията с гласовете на групата на ГЕРБ-СДС и на "Демократична България" (ДБ), която внесе доклада преди 3 години, но той не стигна до гласуване.

Преди днешното разглеждане на доклада от комисията кметът на район "Средец" Трайчо Трайков, който е от ДБ, е внесъл искане към областния управител на София-град за деактуване на Паметника на Съветската армия или с други думи - прехвърлянето му на Столична община. Основанията му са, че той е изграден със средства на населението и по този начин според Закона за общинската собственост преминава в такава. По-важното е, че получавайки собствеността върху паметника, СО и СОС вече ще са изцяло отговорни за съдбата му, включително и ще могат да приложат решението на общинските съветници за преместването му от 1993 г.

Във вота днес не участваха представителите на БСП – те напуснаха заседанието с мотив, че темата се използва предизборно. „Трябва да оставим паметниците на мира. Борбата и битката ни с паметниците не решава никакви проблеми“, каза Калоян Паргов от БСП. Против гласува и представителят на ВМРО, според който това е премахване на знаци на историята. Подобни мнения изказват и граждани, според които е достатъчно да се смени надписът на паметника и че премахването на подобни монументи обезличават София и не са градивни.

Раздвижване около въпроса с паметника дойде, след като преди дни Бойко Борисов се изказа за демонтажа му. Той призова за незабавно премахване на плочата от монумента, която беше разбита от гражданин в знак на протест срещу руската агресия в Украйна. Няколко часа по-късно кметът Фандъкова съобщи, че комисия е определила плочата като опасна и че ще се предприемат действия за нейното отстраняване.

Това е едва първата стъпка към евентуален демонтаж на паметника. Предстои предложението за прехвърляне на собствеността му на Столична община да бъде гласувано от още комисии в Общинския съвет, както и на негова сесия (засега такъв доклад още не е включен в дневния ред за 9 март). След това столичният кмет трябва да внесе предложението до областния управител на София-град и ще се чака неговото решение. До евентуалното демонтиране на монумента се обмисля той да бъде ограден с табели с друг надпис за това какво символизира, който да бъде уточнен след консултации с историци от Софийския университет и Българската академия на науките.

ОЩЕ НОВИНИ

Над 4 300 вечнозелени храсти и дървета ще бъдат засадени на входа на Хисаря

Над 4 300 вечнозелени храсти и дървета ще бъдат засадени на входа на Хисаря

На мястото ще има и триизмерен надпис от цветни букви, подобен на поставения пред раннохристиянската базилика в града

Рестартират със заем проекта за зоопарка в Пловдив

Рестартират със заем проекта за зоопарка в Пловдив

Фирма „Екотийм“ трябва да представи план за възстановяването му, въз основа на който да се възложи технически проект

Стартира ежегодната Национална кампания "Чиста околна среда"

Стартира ежегодната Национална кампания "Чиста околна среда"

С доброволния труд на гражданите се залесяват и засаждат почистени площи, създават се и се възстановяват зони за отдих, ремонтират се детски и спортни съоръжения

Готов е обновеният Магарешки площад в Созопол

Готов е обновеният Магарешки площад в Созопол

В парка има нови зони за отдих с пейки и пергола, три детски площадки, фитнес, озеленяване и скулптура на две магарета

34 "кални точки" в 18 столични района вече са облагородени в зелени пространства и паркинги с над 500 паркоместа

34 "кални точки" в 18 столични района вече са облагородени в зелени пространства и паркинги с над 500 паркоместа

Дейностите продължават в сътрудничество с районните администрации като част от политиката за елиминиране на замърсителите на въздуха и повече зелени зони

Пространството около площад "Севастопол" във Варна да се превърне в изцяло пешеходна зона, предлага кметът

Пространството около площад "Севастопол" във Варна да се превърне в изцяло пешеходна зона, предлага кметът

Там може да се обособи нов голям градски площад, подобен по размери на площад „Независимост“, смята той