Направена е първата стъпка към демонтажа на Паметника на Съветската армия от Княжеската градина в София
Решението ще зависи от държавата, като предстои предложението да бъде гласувано от още комисии в общинския съвет, както и на негова сесия
Снимка: БГНЕС
След като години наред въпросът за демонтажа на Паметника на Съветската армия се отлагаше, днес Комисията по култура в Столичния общински съвет гласува кметът на София да поиска от държавата да премести монумента в Музея за изкуство от периода на социализма или в друг подходящ държавен терен извън централната градска част на София. Принципно има идея и да бъде организиран архитектурен конкурс за зоната на паметника. Предложението беше прието в комисията с гласовете на групата на ГЕРБ-СДС и на "Демократична България" (ДБ), която внесе доклада преди 3 години, но той не стигна до гласуване.
Преди днешното разглеждане на доклада от комисията кметът на район "Средец" Трайчо Трайков, който е от ДБ, е внесъл искане към областния управител на София-град за деактуване на Паметника на Съветската армия или с други думи - прехвърлянето му на Столична община. Основанията му са, че той е изграден със средства на населението и по този начин според Закона за общинската собственост преминава в такава. По-важното е, че получавайки собствеността върху паметника, СО и СОС вече ще са изцяло отговорни за съдбата му, включително и ще могат да приложат решението на общинските съветници за преместването му от 1993 г.
Във вота днес не участваха представителите на БСП – те напуснаха заседанието с мотив, че темата се използва предизборно. „Трябва да оставим паметниците на мира. Борбата и битката ни с паметниците не решава никакви проблеми“, каза Калоян Паргов от БСП. Против гласува и представителят на ВМРО, според който това е премахване на знаци на историята. Подобни мнения изказват и граждани, според които е достатъчно да се смени надписът на паметника и че премахването на подобни монументи обезличават София и не са градивни.
Раздвижване около въпроса с паметника дойде, след като преди дни Бойко Борисов се изказа за демонтажа му. Той призова за незабавно премахване на плочата от монумента, която беше разбита от гражданин в знак на протест срещу руската агресия в Украйна. Няколко часа по-късно кметът Фандъкова съобщи, че комисия е определила плочата като опасна и че ще се предприемат действия за нейното отстраняване.
Това е едва първата стъпка към евентуален демонтаж на паметника. Предстои предложението за прехвърляне на собствеността му на Столична община да бъде гласувано от още комисии в Общинския съвет, както и на негова сесия (засега такъв доклад още не е включен в дневния ред за 9 март). След това столичният кмет трябва да внесе предложението до областния управител на София-град и ще се чака неговото решение. До евентуалното демонтиране на монумента се обмисля той да бъде ограден с табели с друг надпис за това какво символизира, който да бъде уточнен след консултации с историци от Софийския университет и Българската академия на науките.