Няма кандидати за концесионер на ремонтираната минерална баня в Банкя
Срокът за подаване на документи е удължен до 31 май
Още няма избран концесионер за управление на ремонтираната минерална баня в Банкя. Процедурата бе открита в началото на 2022 г. и документи можеше да се подават до 31 март т.г., но поради липса на кандидати срокът се удължи с два месеца. Корекцията е направена на 21 март т.г. и срокът е удължен до 31 май, показва Централизираната информационна система за кандидатстване за концесия.
Водени са разговори с чужди фирми, с опит в управлението на СПА и балнеологично центрове, но желаещи няма. Ако и до 31 май не се появят кандидати, вероятно от Столична община ще променят настоящата форма на управление и е възможно реновираната за 8 млн. лв. минерална баня в Банкя да се управлява от общинско дружество - настоящо или новосъздадено, съобщи „Столица“.
През октомври 2021 г. Столичният общински съвет гласува сградата в Банкя, която бе ремонтирана за около 8 млн. лв, да бъде отдадена на концесия за срок от 20 години. В документацията се предвижда проектиране и изграждане на закрит плувен басейн като основно задължение на концесионера, като басейнът да бъде разширение на сутерена на сградата на Централната минерална баня с подземна застроена площ около 900 м2 и подземна РЗП около 1500 м2. Разширението трябва да включва басейн с размери 25/12.5 метра и дълбочина 1,6 метра, детски басейн с диаметър 6 метра и дълбочина 0,6 метра, джакузи с диаметър 4.5 метра и дълбочина 80 см, санитарни възли, съблекални с душове, кафе-бар, стая за халотерапия (солна стая) с предверие, склад, както и топла връзка на залата на басейна със сградата на банята.
Проектът за реставрацията и ремонта на т. нар. Царска баня беше реализиран с бюджет от 8 млн. лв., заплатени от ЗД „Алианц България“ като такса за отстъпено право на строеж на хотел върху терен, отдаден за ползване със срок на концесия 35 години. Ремонтът и пълната реставрация бяха възложени на „Консорциум Банкя 2020“ ДЗЗД. Строежът на сградата, която е паметник на културата, е изпълнен в съответствие с одобрените проекти и съгласно изискванията на Националния институт за недвижимо културно наследство. Строително-ремонтните дейности приключиха през 2021 г. На 7 март т.г. Минералната баня получи и разрешение за ползване.