Община Пловдив обяви идеен конкурс за предназначението на бившата сграда на БНБ

338

Инициативата „Трезор за идеи" за развитие на сградата с административен адрес ул. „Райко Даскалов“ 51, е организирана съвместно с Камара на архитектите в България и Съюза на архитектите в България


Идеята е бившата сграда на БНБ в Пловдив да бъде обживена и да се превърне в поредното притегателно място в най-дългата пешеходна зона в Европа. Двете изисквания, на които общинската администрация държи, е концепциите за сградата да са свързани с културата и да са отворени за хората. Сградата е с две тела, банков салон, трезор, както и обширно пространство пред нея. 

Вече функционира и специален сайт „Трезор за идеи“, в който всеки може да предложи собствена визия за функционалността на сградата. Ще бъдат организирани и Дни на отворените врати през март, в които всеки би могъл да посети постройката. Тези, които нямат възможност да я видят на живо, могат да я разгледат чрез виртуална разходка в сайта.

Всеки участник може да изпраща своите предложения по електронен път на адрес trezorzaidei@plovdiv.bg до 23:59 часа на 30.04.2024 г. или на хартиен носител до 17:00 часа на 30.04.2024 г. в деловодството на Община Пловдив, пл. „Стефан Стамболов“ №1.

Три от най-добрите идеи ще бъдат наградени с премия от по 3 000 лв. и ще бъдат представени на обществеността под формата на изложба в откритите градски пространства пред сградата на БНБ. Класираните на първите три места концепции ще бъдат подложени на обществено обсъждане и ако някоя от тях бъде приета от пловдивчани, Община Пловдив ще пристъпи към реализацията й.

Конкурсът е отворен за всички: студенти, архитекти, дизайнери, артисти и художници, и към всеки, който желае да допринесе за опазване на културното наследство. Осигурени са както изходни материали, които могат да бъдат свалени чрез портала, така и възможност за оглед на място с предварително записване.

Повече за условията за участие може да прочетете на сайта на конкурса, а въпроси могат да се задават на електронния адрес trezorzaidei@plovdiv.bg.

Представянето на концепциите не е обвързано с изработването на архитектурен проект. Състезанието е за идеи за нова функция на сградата и не представлява конкурс за идеен инвестиционен проект по смисъла на Закона за устройство на територията и Наредба за провеждане на конкурси в устройственото планиране и инвестиционното проектиране.

ОЩЕ НОВИНИ

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Според инвеститора цинично звучат твърденията, че Благомир Коцев "не е бил наясно" с проектите на компанията, а ремонт на улици в града е финансиран от тях

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Завършена е Фаза 1 на "Лозен Тех Парк"

Проектът поставя началото на нов високотехнологичен бизнес парк в подножието на Лозенската планина, създаден с фокус върху съвременна работна среда, устойчивост и връзка с природата, казват от ИПА  

Със снеговалеж през юни беше открита изложбата ПСЕВДОПРИРОДА 2.0 в Пловдив

Със снеговалеж през юни беше открита изложбата ПСЕВДОПРИРОДА 2.0 в Пловдив

Адаптираната версия на българския павилион от Венецианското биенале по архитектура миналата година може да видите до 15 август в Регионалния етнографски музей

В Свищов вече са построени трите нови сгради за трите социални услуги

В Свищов вече са построени трите нови сгради за трите социални услуги

Услугите са за лица с физически увреждания, за лица с интелектуални затруднения и за лица с увреждания и техните семейства

Обявиха резултатите от шестото издание на международните награди на UIA Golden Cubes Awards

Обявиха резултатите от шестото издание на международните награди на UIA Golden Cubes Awards

Наградите се присъждат на всеки три години и отличават проекти, които запознават деца и младежи с архитектурата, градското пространство и изградената среда чрез образование и творчество