Очаква се къщата на Гешов в София да запази автентичния си вид

97

Върховният административен съд потвърди заповедта на главния архитект за изработване на нов подробен устройствен план


Столична община запазва къщата на бул. „Патриарх Евтимий“ 7 като единична архитектурно-строителна и художествена недвижима културна ценност с изработването на нов подробен устройствен план. С него ще отпадне предвиждането на имота за 7-етажен хотел и вграждането на къщата във фасадата му.

Със заповед на главния архитект на София арх. Здравков се създава устройствена възможност за запазване в автентичния вид и цялост на една от емблематичните за София сгради от началото на ХХ век, изградена по проект на арх. Лазаров. Това стана възможно след окончателното решение на Върховния административен съд в полза на Столична община срещу жалба  от собствениците на имота „Артемида – БСИ“ АД.  Фирмата обжалваше заповедта на главния архитект на Столична община арх. Здравко Здравков, с която беше наредено да се изработи служебно изменение на плана за регулация и застрояване и работен устройствен план.

Проектът за нов подробен устройствен план ще бъде съобразен и с изискванията на Общия устройствен план на София. Столична община е връчила заповед за аварийна консервация на застрашените от унищожаване елементи от фасадата и защитно покритие, но не е ясно дали заповедта ще бъде спазена. Не е ясен и срокът за изработването на ПУП.   

С пълния текст на решението на ВАС може да се запознаете тук.

ОЩЕ НОВИНИ

В България ще се обособи една от шестте нови фабрики за изкуствен интелект на Европейския съюз

В България ще се обособи една от шестте нови фабрики за изкуствен интелект на Европейския съюз

Българската фабрика BRAIN++ ще бъде разположена в София Тех Парк и ще започне да се изгражда през 2026 г.

Отвори най-новото спортно съоръжение на Самоков – "Арена СамЕлион"

Отвори най-новото спортно съоръжение на Самоков – "Арена СамЕлион"

Залата беше открита преди двубоя на „Рилски спортист“ срещу „Академик Бултекс 99“

Община Сливен започна ремонт на бившия военен стадион

Община Сливен започна ремонт на бившия военен стадион

Първоначално е заложено изграждане на ново футболно игрище, обновяване на лекоатлетическата писта с тартанова настилка, основен ремонт на двуетажната сграда на съблекалнята и трибуните за зрители над нея

8 кандидати са допуснати да продължат в конкурса за главен архитект на София

8 кандидати са допуснати да продължат в конкурса за главен архитект на София

Критериите за оценка и системата за формиране на резултатите на кандидатите ще бъдат публикувани на 19 март

Предстои основен ремонт на настилки и водна площ на площад "Алеко" в Свищов

Предстои основен ремонт на настилки и водна площ на площад "Алеко" в Свищов

Първият етап включва подмяна на компрометираните настилки, технологично оборудване, реконструкция и изграждане на фонтани