Очаква се строителните дейности на банята в "Овча купел" да приключат до края на юни

245

Продължават дейностите в помещенията на сутерена и партера, където е разположен рекреативният център с минерална вода


Зам.- кметът Никола Барбутов и кметът на район „Овча купел“ Ангел Стефанов провериха вчера строителните дейности на банята в „Овча купел“. Очаква се през юни сградата да е изцяло възстановена. Изпълнени са строително-ремонтни и консервационно-реставрационни работи по покрива с нови керемиди, по фасадите на сградата, на първия и на подпокривния етаж. Доставена е и е монтирана нова дървена дограма по фасадите и по покрива, по образец на оригинала. Извършено е укрепване на съществуващите стоманобетонови плочи, както и  на вертикалните носещи елементи. На покрива и на откритите тераси са положени нова хидроизолация и нова топлоизолация. 

Обновяването на емблематичната сграда струва почти 8 млн. лева. Над 4.4 млн. лв. са осигурени от бюджета на Столичната община, а останалите 3 319 912 лв. са безвъзмездна финансова помощ по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ към Изпълнителната агенция “Програма за образование“.

Снимки: СО

Минералната баня в кв. „Овча купел“ е по проект на арх. Георги Овчаров. Строежът ѝ започва през 1920 г., продължава с прекъсвания до 1933, когато отваря врати. Банята функционира до края на 80-те години на XX век, след което е затворена. През 2017 г. възниква пожар, който нанася сериозни щети в помещенията с басейните и общите части. Две години по-късно през 2019 година сградата е прехвърлена безвъзмездно от държавата на Столичната община с цел нейното реновиране.

ОЩЕ НОВИНИ

Обновяват парка пред читалище "Св. Св. Кирил и Методий – 1926" в столичния квартал "Враждебна"

Обновяват парка пред читалище "Св. Св. Кирил и Методий – 1926" в столичния квартал "Враждебна"

Проектът предвижда подмяна на настилките, обновяване на зелените площи, поставяне на нова паркова мебел, изграждане на LED осветление със соларни панели, обособяване на места за отдих  и поставяне на шах-маси

"Архитектурни срещи" - нова инициатива за професионален диалог в архитектурната общност

"Архитектурни срещи" - нова инициатива за професионален диалог в архитектурната общност

Инициативата е организирана от дружество „Архикод София“ към Съюза на архитектите с подкрепата на Камарата на архитектите

Българският павилион от Венецианското архитектурно биенале 2025 гостува в Пловдив

Българският павилион от Венецианското архитектурно биенале 2025 гостува в Пловдив

Преди това предстои кратко представяне на проекта в София, включващо снежен пърформанс и среща с екипа

Столична община започва обновяването на нови над 50 000 квадратни метра тротоари

Столична община започва обновяването на нови над 50 000 квадратни метра тротоари

От началото на годината са изпълнени 11 496 квадратни метра в различни квартали на града

Шишков: Построеното селище край Варна ще се превърне в емблема за безнаказаност от последните 3-4 години

Шишков: Построеното селище край Варна ще се превърне в емблема за безнаказаност от последните 3-4 години

Според кмета на града строителството в местността Баба Алино е започнало по време на предходната администрация