Очаква се откриването на Космическия център Endurosat в София

566

Архитектурният проект е на Atelier Serafimov


Преди малко повече от година Paйчo Paйчeв, cъздaтeл и изпълнитeлeн диpeĸтop нa eднa oт вoдeщитe ĸocмичecĸи ĸoмпaнии в Eвpoпa – "ЕндуроСат" (EnduroSat), пpидoби cгpaдaта нa бившaтa цeнтpaлa нa Аlрhа Ваnk нa бyлeвapд „Цapигpaдcĸo шoce“ в Coфия. Cгpaдaтa е c плoщ oт нaд 17 000 ĸвaдpaтни мeтpa и щe пpeдocтaви нeoбxoдимитe pecypcи зa пo-нaтaтъшнo paзшиpявaнe нa нayчнo-paзвoйнaтa дeйнocт нa ĸoмпaниятa и щe пoдĸpeпи бъдeщитe й ĸocмичecĸи пpoeĸти.

Източник: „Главболгарстрой“. Сградата на бившата централа на Alpha Bank на бул. „Цариградско шосе“, която ще бъде превърната в Космически център Endurosat
 
Първоначално сградата е проектирана от екипа на Atelier Serafimov и е един от последните реализирани проекти на арх. Танко Серафимов преди неговата кончина. Сега сградата ще получи нов живот като новия дом и централа на EnduroSat. Трансформацията на функцията ще покаже еволюцията в проектирането на офис и работни пространства, запазвайки и подчертавайки естетиката на архитектурата на вече съществуващата сграда. 

Визуализация: Atelier Serafimov

Според Atelier Serafimov, Space Center ще въплъщава прецизност и откритост, отразявайки пионерския дух на компанията в сателитните технологии. Проектиран да обедини високопроизводително работно място с най-съвременни помещения и адаптивни зони за изследвания и сътрудничество, проектът ще насърчи взаимодействието между инженерните иновации и архитектурния опит. Той ще бъде символ на технологиите и пространствена яснота, обединявайки иновации, функционалност и дизайн.

Проектът ще бъде представен днес на международния архитектурно-инженерен международен форум SHARE Bulgaria 2025.

ОЩЕ НОВИНИ

Уникалната за България детска болница в Бургас вече приема пациенти

Уникалната за България детска болница в Бургас вече приема пациенти

В края на юли тя получи разрешение за дейност от Министерството на здравеопазването и този месец започна поредица безплатни профилактични прегледи     

"Сливница 50" – новото лице на съвременната архитектура във Варна

"Сливница 50" – новото лице на съвременната архитектура във Варна

Концепцията на студио STARH съчетава пластична фасадна композиция с интегриран биофилен дизайн

Обновяват междублоково пространство в ж.к. "Дружба" 1 в София

Обновяват междублоково пространство в ж.к. "Дружба" 1 в София

Ще бъде реконструирана детска и ще бъде изградена фитнес площадка между блокове 123 и 124

Обновена е детска градина 178 в столичния район "Младост"

Обновена е детска градина 178 в столичния район "Младост"

Близо 1,7 млн. евро са инвестирани в модернизацията, над 1 милион евро от тях са безвъзмездно финансиране по НПВУ

Ритейл парковете в България: Двигатели на новата вълна на пазарен растеж

Ритейл парковете в България: Двигатели на новата вълна на пазарен растеж

Данните на CBRE показват, че над 63 000 кв.м нови площи са завършени през първата половина на годината