Основна задача за строителния сектор е предотвратяване образуването на отпадъци
Изследвания на УАСГ показват, че замяната на естествените добавъчни материали в бетона с до 30% рециклирани не води до съществени промени в неговите характеристики
Снимка: Citybuild.bg
Необходим е холистичен и системен подход към екологичността на продуктите, смята ръководителят на катедра "Строителни материали и изолации" към Строителния факултет на УАСГ доц. д-р инж. Румяна Захариева, която има повече от 100 научни публикации и участва в множество научно-изследователки проекти, сред които „Изграждане и развитие на Център по компетентност „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“ и „Изграждане и развитие на Център за върхови постижения „Наследство БГ“. На 13 юни доц. Захариева участва в международната хибридна конференция на тема „Подобряване устойчивостта на градските пространства“, организирана от „Винербергер“ и „Земелрок Щайн Унд Дизайн“.
Източник: УАСГ
Според доц. Захариева по-висшата задача е предотвратяване образуването на строителни отпадъци, а това е възможно чрез проектиране с оглед рециклиране, оптимизиране и типизиране на видове материали, маркиране на материалите (например пластмасите), деконструиране (алтернатива на разрушаването) и използване на рециклирани (рециклируеми материали). От друга страна, много голям процент строителни отпадъци могат да бъдат оползотворени повторно, но в България сме рестриктивни по отношение влагането на добавъчни рециклирани материали, липсват и развита система за рециклиране и пазар на услуги от рециклирани материали, коментира доц. Захариева. Бетонът е най-използваният строителен материал - по данни от 2020-а годишно в света се произвеждат около 32 милиарда тона бетон, като при това се консумират около 26 милиарда тона добавъчни материали, от които едрите са около 65%. Затова дори и рециклираните материали в бетона да бъдат малък процент, това би имало голям ефект за екологията.
Източник: УАСГ
Замяната на естествените добавъчни материали с до 30% рециклирани не води до съществени промени в характеристиките на бетона, показват изследванията на екип от УАСГ, и затова рециклираните бетони имат бъдеще, смята доц. Захариева. Една от ползите е намаляване на екологичния отпечатък чрез опазване на невъзобновяеми ресурси (в България има възможност да бъдат съхранени между 7% и 9% от естествените добавъчни материали/трошен камък). Рециклирането на бетона позволява по-пълно поглъщане на първоначалните емисии при производството на цимент, при намалените транспортни разстояния има по-ниски емисии, а при по-доброто използване на земята се отклоняват СО от депониране. За всичко това обаче е необходимо да се поставят изисквания за отговорно оползотворяване, актуализиране на техническата нормативна уредба, изготвяне на препоръки и ръководства, валидация на изследванията и обединени усилия на професионалната общност.
Източник: УАСГ
Ръководителят на катедра "Строителни материали и изолации" спомена и за проекта МOBICCON-PRO за изграждане на мобилно съоръжение за производство на висок клас рециклирани вторични продукти и материали, който налага цялостна концепция при третирането на СО2, използвайки ги като ресурс и връщайки ги обратно в строителния процес или на пазара. В рамките на проекта ще бъде създаден клъстерен център за Югоизточна Европа, а акцент в него е оценката на екологичния отпечатък на всички аспекти (разрушаване, рециклиране, нови продукти, строителство).
Източник: mobiccon-pro.eu. Членовете на консорциума на среща в София на 17 януари 2023 г. за обявяване на официалния старт на проекта.
Ема Димитрова