Подготвят образователен център за работа с глина
За опазването на културното наследство на с. Мандрица разказа по време на форум на BAU Academy арх. Николай Маринов
Николай Маринов е лектор и консултант по приложение на екологични материали в ново строителството и реставрационни дейности. Основател е на архитектурно студио NiMa Tecture, съосновател на Асоциация за строителство с естествени материали - България и е член на Green School Village. През 2015 година арх. Маринов заедно с колеги основава сдружение „Мещра - традиционни знания и занаятчийски умения“, с идеята за опазване и популяризиране на традиционната архитектура. Това се случва и с откриване на местни майстори, които да предават своя занаят на следващите поколения чрез лекции и обучения.
Основна дестинация за сдружение „Мещра“ е Мандрица - село в Източните Родопи в община Ивайловград. Селото с 300-годишна история е разположено на десния бряг на р. Бяла река на българо-гръцката граница. Една от теориите е, че селото е основано от трима братя преселници албанци, които били мандраджии, откъдето и идвало и неговото име. Според арх. Маринов е потвърдено, че селото е основано от строители, дошли от сегашна Албания, които са успели да адаптират местния строителен материал в една уникална технология. Вижте още за населеното място ТУК, както и във видеото:
Миналата година е направено теренно проучване и е картотекирана голяма част от сградния фонд в селото, част от който е реставриран от частни собственици. Селото се занимава с бубарство, като в една от сградите например има мазилки с копринени фибри. Направени са типологизация на сградите, 8 архитектурни заснемания и 3D сканирания с дрон на цялото село, което дава представа за етажността на сградите и различните строителни методи. "Мещра" работи и с местната власт и този Великден организира почистване на селото, с което иска да даде пример на други организации и инициативи - да се погрижат за подобни села.
Добре сме приети от местната общност, като са ни предоставени две сгради за бъдещ образователен център за работа с кирпич и глина, каза арх. Маринов. Искаме центърът да стане международен – имаме вече сътрудничество с Хърватска, Австрия и Турция, добави той.
В селото се проучват покривните конструкции, пасивната вентилация, естественото осветление, ползите на глината и кирпичената зидария срещу климатичните промени, както и възраждането на прекъснатото знание в работата с глина. През май обучителен лагер е имал за цел да възстанови рецептата за мазилките, за да има качествено изпълнение и да бъде възвърнато доверието към глината като строителен материал.
Източници на снимките: Николай Маринов, Мещра, Приятели на Мандрица