Правителството одобри проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията

70

Това съобщиха от МРРБ


С промените се възстановява общия 5-годишен срок за отчуждаване и обезщетяване на собствениците на имоти, предназначени за озеленени площи. Въведеният по-дълъг 15-годишен срок в предишна промяна на закона беше обявен за противоконституционен с решение на КС от октомври 2020 година, тъй като беше определен за прекомерен и нарушаващ баланса между нуждите на общия интерес и защитата на основните права на гражданите. По тази причина е предложено да се възстанови общия 5-годишен срок за отчуждаване, установен с приемането на ЗУТ.

Със законопроекта се дава правна възможност за определяне на статута „търпимост“ на строежите или части от тях, представляващи елементи на техническата инфраструктура, които отговарят на техническите правила и норми, но са изградени, реконструирани или ремонтирани без изискващите се строителни книжа - одобрени инвестиционни проекти и издадено разрешение за строеж. Тази разпоредба ще е валидна за транспортната техническа инфраструктура и съоръженията към нея (мостове, тунели, надлези, подлези, прелези и др.); преносните (довеждащите и отвеждащите) проводи (мрежи) и съоръженията към тях в неурегулирана територия; преносните (довеждащите и отвеждащите) проводи (мрежи) и съоръженията към тях в урегулирана територия; както и за хидромелиоративните преносни (довеждащите и отвеждащите) проводи (мрежи) и съоръженията към тях и хидромелиоративните строежи, изградени за предпазване от вредното въздействие на водите. Ако предложеният законопроект бъде приет в този вид, тези строежи няма да подлежат на премахване и забрана за ползване.

Предвид случаите с трагични инциденти при реализиране на захранване с временни връзки на преместваеми обекти по чл. 56, ал. 1 от ЗУТ е предложено допълнение на чл. 147, като в ал. 1 се създава нова т. 18, с която се регламентира временните връзки към мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура на обектите по чл. 56, ал. 1 и чл. 57, ал. 1, да се реализират с издаване на разрешение за строеж. Определят се и изискванията, които трябва да бъдат представени за издаване на разрешение за строеж за тези временни връзки, както и се прецизират изискванията за издаване на разрешение за строеж за останалите обектите по ал. 1.

Със законопроекта се извършва прецизиране и на някои от текстовете, за които в хода на прилагането им е констатирано, че са неточни или са свързани с излишна административна тежест.

ОЩЕ НОВИНИ

Бивш главен архитект на район "Приморски" е обвиняем по случая "Баба Алино"

Бивш главен архитект на район "Приморски" е обвиняем по случая "Баба Алино"

Съдът отказа арест за архитект Валентин Койчев и наложи най-леката мярка - "подписка"

Ателие по земни мазилки събра ентусиасти в Културно-информационния център "Малтепе"

Ателие по земни мазилки събра ентусиасти в Културно-информационния център "Малтепе"

Инициативата показа как древните строителни техники могат да се превърнат в част от модерния и устойчив начин на живот

В началото на следващата година се очаква да стартира работата по изработването на нов План за управление на Природен парк "Витоша"

В началото на следващата година се очаква да стартира работата по изработването на нов План за управление на Природен парк "Витоша"

Това стана ясно след организирана от МРРБ среща за развитието на парка, на която не беше поканена Столична община

Озеленяват детската площадка "Морски свят" в Северния парк

Озеленяват детската площадка "Морски свят" в Северния парк

Обектът е част от стратегия на общината за изграждане на зелена инфраструктура в 11 точки на столицата с цел намаляване на фините прахови частици от вторично разпрашаване

Откриха обновения подлез под бул. "Цариградско шосе" при ул. "Загоре" в столицата

Откриха обновения подлез под бул. "Цариградско шосе" при ул. "Загоре" в столицата

Подлезът е важна връзка към Борисовата градина и ежедневно се използва от пешеходци, велосипедисти и родители с детски колички