До края на годината се очаква да започне разширение на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс "Раковски" в София
Концепцията за "левитираща" сграда беше представена от арх. Ивайло Петков, а средствата ще бъдат осигурени от Министерството на младежта и спорта и Националната спортна база
Снимка: Министерство на спорта, архив
Дългоочакваното разширяване на залата за художествена гимнастика в националния спортен комплекс "Раковски" в София трябва да започне до края на 2025 г. Това обявиха от Министерството на младежта и спорта (ММС), стопанисващото държавно дружество "Национална спортна база" (НСБ) и Българската федерация по художествена гимнастика (БФХГ). В Музея на спорта на стадион "Васил Левски" днес беше представена концепцията на архитектурно студио "ДЕСЕТ архитекти" (DESET architects)*.
Снимка: Министерство на спорта
Проектът, наречен "В облаците", предвижда изграждане на ново съоръжение над съществуващата сграда, построена през 1969 г. и реконструирана през 2005 г. "Ще бъде изграден изцяло нов обем, конструктивно несвързан със съществуващите сгради. Той ще включва тренировъчна зала с размери 70/28 метра и светла височина 13,5 метра, четири тренировъчни килима, както и зона за подготовка и почивка на състезателите", обясни управителят на архитектурното студио арх. Ивайло Петков (от 13:10 минути във видеото).
Видео: Илиана Раева
Новата зала ще бъде функционално и комуникационно обвързана със съществуващата тренировъчна база на националния отбор по художествена гимнастика от всички възрасти и ще отговаря на последните изискванията на международната федерация (FIG) за провеждане на тренировки и състезания. Спортното съоръжение ще бъде изградено във височина, без да се докосва до съществуващите сгради - един „левитиращ“ обем.
Снимка: Министерство на спорта
“За художествената гимнастика това е много специален ден. Проектът безкрайно много ни зарадва, защото е помислено за всичко“, заяви председателят на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева. „Тренировъчни килими, стаи за почивка, възстановителен център, треньорски стаи, съблекални, душове - абсолютно всичко, което е необходимо за една модерна спортна база. Когато видях проекта, споделих, че такова иновативно строителство с надграждане във височина видях в Токио, където се подготвяхме за олимпийските игри. Същото строителство видяхме в Париж на олимпиадата“, коментира още Раева.
Още в края на 2018 г. с решение на Министерския съвет капиталът на Национална спортна база беше увеличен с 1,5 млн. лв. за изграждане и разширяване на залата за художествена гимнастика в комплекса "Раковски". В началото на 2023 година тогавашният министър на спорта Весела Лечева заяви, че парите за нова зала са осигурени. Сега Илиана Раева съобщи, че като най-далечна възможна първа копка се смята септември, като се очаква строителството да продължи от шест до девет месеца. Голямото забавяне на проекта беше заради неразбирателство между спортното министерство и министерството на вътрешните работи, което е собственик на земята около гимнастическата зала. Новата концепция за строителство над съществуващото съоръжение, а не около него, елиминира необходимостта от учредяване на право на строеж от МВР в полза на ММС. Предстои издаване на виза за проектиране и съгласуване с експлоатационните дружества.
* DESET architects са проектанти на изграждащият се многоетажен паркинг със спортен комплекс на покрива до пазара "Ситняково", на идейния проект за къпалнята "Мария Луиза" (чиято реконструкция отново е в застой), на откритата през 2023 година зала „Арена Бургас“ и други.
Арх. Ивайло Петков е управител на DESET architects. Той беше общински съветник от ПГ на ГЕРБ/СДС (мандати 2019 – 2023), председател на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика към Столичния общински съвет и член на Комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори и на Комисията по местно самоуправление и нормативна уредба.