Представят проекти на студенти от УАСГ за археологическото пространство на римската "Вила Рустика" в столичния район "Подуяне"

479

Срещата е утре (22 октомври) от 18:00 часа в читалище „Стефан Караджа“


Знаете ли, че в столичния район „Подуяне“ има останки от римска вила? Тя се намира точно зад бл. 23 в кв. „Стефан Караджа“. Открита е през 1967 г. при строеж на жилищни сгради. Състои се от шест сгради с жилищно и стопанско предназначение и семеен мавзолей. По-голямата част от останките му попадат под съвременните жилищни блокове, като са достъпни само тези на мавзолея. 

Творческите виждания на студенти от УАСГ, специалност „Архитектура“, са разработени под ръководството на катедра „История и теория на архитектурата“. Куратори са гл. ас. д-р арх. Емилия Кълева и доц. д-р арх. Доника Георгиева, координатор автори и дизайн е арх. Стелиян Ботев, сътрудник е к. арх. Симона Василева (Катедра „История и теория на архитектурата“), а ръководител катедра е доц. д-р арх. Велина Панджарова.  

Проектите изследват възможностите за съхраняване и оживяване на археологическия обект „Вила Рустика“, вписвайки го в съвременната градска среда. Девет различни концепции показват как древното наследство може да вдъхнови модерния град – чрез хармонично съчетание на история, архитектура и активна общност. Всеки проект търси отговор на въпроса как можем по-добре да опазим и оживим римската вила, така че тя да се превърне в част от съвременния живот на района. Проектите показват, че дори забравените места могат да се превърнат в живи културни пространства, които насърчават образованието, туризма и гражданското участие.

Утре, 22 октомври (сряда) от 18:00 часа в читалище „Стефан Караджа“ ще можете да дадете мнение какво бихте искали да се случи около римската вила и ще чуете предложенията на хората от квартала. Ще може да разгледате студентските проекти и визуализации, които предлагат различни концепции за адаптиране и интегриране на археологическия обект в градската среда – от паркови решения и експозиционни зони до образователни маршрути и дигитални платформи.

Вижте проектите в пълен формат и ТУК. Може да споделите мнение в анкета. Вашата обратна връзка ще помогне да бъде оформено заданието за бъдещия идеен проект. 

ОЩЕ НОВИНИ

Отбелязват с концерт и празнични пътувания 80 години железница до Добринище

Отбелязват с концерт и празнични пътувания 80 години железница до Добринище

На 9 декември 1945 година се открива последната построена отсечка от Родопската теснолинейка с дължина 6 километра

Богдана Панайотова изпрати открито писмо до Камарата на архитектите и Съюза на архитектите в България

Богдана Панайотова изпрати открито писмо до Камарата на архитектите и Съюза на архитектите в България

Главният архитект на столицата с отнети правомощия представя кратък отчет за извършената от нея работа до момента 

"Артекс" проведе семинар и работилница за обновяване на градинката "Св. Мина" в квартал "Лозенец" до строящата се сграда на компанията - "Златен век"

"Артекс" проведе семинар и работилница за обновяване на градинката "Св. Мина" в квартал "Лозенец" до строящата се сграда на компанията - "Златен век"

Намерението е зеленото пространство с църквата „Въздвижение на Св. Кръст Господен“ да бъде облагородено с нови дървесни видове, водни площи и други

Кметът на Пловдив: Строителството на стадион "Локомотив" напредва

Кметът на Пловдив: Строителството на стадион "Локомотив" напредва

В края на ноември ръководството на общината направи оглед на място

Скоро Лесотехническият университет може да има свой филиал в Бургас

Скоро Лесотехническият университет може да има свой филиал в Бургас

Откриването му ще допринесе за развитието на регионалното образование, ще подобри достъпа до образование за студенти от Югоизточна България и сътрудничеството с местния бизнес