През третото тримесечие пазарът на производствени и складови площи в София продължава да нараства

499

Броят на всички проекти в процес на изграждане се увеличи до 35, с обща площ от 357 000 кв. м


През третото тримесечие пазарът на производствени и складови площи в София продължава да нараства. Строителната активност е значителна. Обемът на новозавършените проекти е 51 500 кв. м. Същевременно, броят на всички проекти в процес на изграждане се увеличи до тридесет и пет, с обща площ от 357 000 кв. м. Само в изминалото тримесечие са започнати осем нови обекта за общо 66 000 кв. м. В перспектива обемът на пазара в София се очаква да продължи да се покачва. Това сочат данните на консултантската компания за бизнес имоти Cushman&Wakefield Forton.

„Всички нови обекти, завършени в изминалото тримесечие, са средноголеми с РЗП между 3500 и 9500 кв. м. Запазва се и тенденцията повечето от тези проекти да са предназначени за собствено ползване. Перспективата е положителна, като строителството и търсенето на площи под наем е основно от компании, специализирани в търговия, хранително-вкусова промишленост, интегрирани соларни решения и услуги с добавена стойност”, коментира Жоро Ангелов, мениджър „Индустриални и логистични площи” в Cushman&Wakefield Forton.

Данните показват, че усвояването на нови площи нараства два пъти на годишна база и през третото тримесечие достига 53 000 кв. м. Спрямо предходното тримесечие на 2024 г. обаче новоусвоените площи се свиват. Това се дължи на факта, че свободните спекулативни площи /бел. ред. - изградени с цел отдаване под наем/ са предимно с големи минимални складови модули, които не отговарят на засиленото търсене на по-малки пространства.

Според Жоро Ангелов, складовите площи до 1000 кв. м в рамките на града представляват пазарен сегмент със значителен потенциал, но недостигът на свободни обекти ограничава малкия и среден бизнес. От друга страна в процес на финализиране са сделки, които са свързани с площи от 3500 до 15000 кв. м. Така в скоро време се очаква осезаемо да се свие и малкото предлагане на свободни първокласни логистични площи и проекти в строеж. Свободните площи към трето тримесечие на годината са под 3% от общия размер на пазара в София.

Пазарът вече е надхвърлил 2.15 млн. кв. м в София и околните индустриални зони, но в сравнение с останалите столици в Централна и Източна Европа все още има значителен потенциал. В следващите 2-3 години може да се очаква видимо нарастване на индустриални площи в столичния град и в съседните общини. По отношение на предназначението основно се изграждат площи за логистично обслужване, услуги с добавена стойност и производствени площи.

Към края на септември доходността от първокласни логистични площи клас А (над 10 000 кв. м) се понижaва с 25 базисни пункта до 7.5%. Очакванията са, че през следващите месеци този показател ще остане на близки до тези нива. Наемите на първокласни площи остават непроменени около 5.3 евро/кв. м в Столичната агломерация. От Cushman&Wakefield Forton отбелязват още, че новопостроените малки обекти и проектите на добри локации в рамките на града се предлагат на нива от 6 до 6.5 евро/кв. м.

Всички доклади вижте тук.

ОЩЕ НОВИНИ

Тази година са предвидени над 3,5 милиона лева за ремонти на приемни здания на жп гари

Тази година са предвидени над 3,5 милиона лева за ремонти на приемни здания на жп гари

Предстои обновяване на гарите Шумен, Образцов чифлик и Ветово, скоро и гара Нова Загора ще бъде преобразена

Кметът на столичния район "Овча купел" отново обяснява за предстоящото изграждане на търговски обект до бл. 508

Кметът на столичния район "Овча купел" отново обяснява за предстоящото изграждане на търговски обект до бл. 508

В рамките на проекта се предвижда инвеститорът да вложи собствени средства в цялостното облагородяване на инфраструктурата около терена

Публикуван е протоколът от първата работна среща на главния архитект на София за експертни консултации

Публикуван е протоколът от първата работна среща на главния архитект на София за експертни консултации

Срещата беше посветена на обсъждане на противоречиви практики в администрацията и на създаването на единна административна практика

Китайският архитект Лиу Дзякун е носителят на наградата Pritzker за 2025 година

Китайският архитект Лиу Дзякун е носителят на наградата Pritzker за 2025 година

Творчеството му се отличава с чувствителност към социалния, исторически и природен контекст на заобикалящата го среда, като съчетава традиция и съвременност, локална специфика и универсална приложимост