Проект ще представи историята на София, знакови за столицата обекти и свързаните с тях лица и събития
Задачата е да се синхронизират и свържат текст, 3D модел и изображения
Източник: РИМ - София
Проектът е спечелен към Фонд "Научни изследвания" към Министерство на образованието и науката. Главен организатор и координатор е Институтът по балканистика с център по тракология към Българската академия на науките (ИБЦТ-БАН), а партньорски организации са Регионалният исторически музей - София, Институт по информационни и комуникационни технологии при Българската академия на науките (ИИКТ-БАН) и Университет по строителство, архитектура и геодезия (УАСГ). Проектът има цел да създаде и представи ново знание за миналото на София в периода от обявяването ѝ за столица до Втората световна война. Дейностите са разделени на два етапа, обвързани помежду си.
През първия етап ще бъдат събрани и каталогизирани оригинални документални материали от различни архивохранилища, гарантиращи достоверността и оригиналността на изследването. В следващия втори етап, за да “оживее” историята на града, със събраните данни ще бъдат представени не само знакови за столицата обекти, но и свързаните с тях лица и събития. Задача на проекта е да синхронизира и свърже текст, 3D модел и изображения в подходяща мултимодална структура. Ще бъде разработен и концептуален модел, в който различните компоненти ще се свържат в Българската мрежа от знание. Тя е част от КЛаДА-БГ, чрез която е изградена първа версия на Мрежа от знание, както и необходимите езикови технологии и ресурси. РИМ - София е част от инфраструктурата като партньор, експерт и доставчик на данни от 2019 година.
В проекта участват различни специалисти. От страна на музея ще се включат такива, занимаващи се с изследването на историята на стара София и популяризирането на градската памет на столицата ни. В проекта ще вземе участие и главният архитект на район "Оборище" Владимир Колев.